Powieść dla młodzieży „z ogromną dawką Wileńszczyzny” autorstwa Piotra Jezierskiego pt. „Aligator w Wilnie” doczekała się kontynuacji! Tym razem autor zabiera Czytelników na Ukrainę – kolejnego kraju pełnego zabytków polskiej kultury.
Warszawski pisarz Piotr Jezierski, podczas promocji „Aligatora w Wilnie” w grudniu ubiegłego roku, pytany o inspirację do powstania powieści, zauważył, że od najmłodszych lat jest miłośnikiem Pana Samochodzika, Tolka Banana i Indiany Jonesa, a książka jego autorstwa to właśnie takie skrzyżowanie kryminału i powieści przygodowej, z niemałą dawką historii Polski, a zwłaszcza Wileńszczyzny. Książka nawiązuje do cyklu Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku – detektywie amatorze rozwiązującym zagadki historyczne – oraz do klasyków polskiej powieści dla młodzieży, Adama Bahdaja i Edmunda Niziurskiego. Autor szukał inspiracji także we współczesnych utworach dla młodych czytelników.
W trakcie promocji Piotr Jezierski powiedział:
„Starałem się wejść w myślenie młodego człowieka, przypominałem sobie, jaki sam byłem jako nastolatek, ale także czytałem, oglądałem starsze i zupełnie nowe filmy dla młodzieży. Oczywiście, odkrywałem też Wilno, które jest nieodłączną częścią powieści”.
Piotr Jezierski (ur. 1978) jest z wykształcenia realizatorem filmowo-telewizyjnym i kulturoznawcą, zaś zawodowo – redaktorem telewizyjnym oraz dziennikarzem. Jako eseista i prozaik publikował między innymi w „Kulturze Współczesnej” i „Czasie Kultury”; współtworzył kwartalnik literacko-artystyczny „Skafander”. Naukowo zainteresowany powiązaniami historii, mitologii, filmu i nowych mediów oraz wątkami fabularnymi w kulturze współczesnej. Autor zbioru opowiadań „Zgubiłem zegarek”, internetowego kryminału w odcinkach „Parada grzeszników”, łączącej kilka gatunków powieści „Kochankowie brzydszej córki” oraz książkowych esejów „Siła strachu” i „Wektory wyobraźni”. Jest również twórcą wystaw o historii polskiego kina prezentowanych w Wilnie, Trokach i Dyneburgu.
W „Aligatorze w Wilnie”, pierwszej części przygód Aliny, towarzyszyliśmy nastoletniej bohaterce w jej wyprawie na Litwę, podczas której rozwiązała zagadkę łączącą Barbarę Radziwiłłównę i świętego Kazimierza. W Wilnie dziewczyna poznała swojego chłopaka Józka i nowych przyjaciół żyjących w mieście nad Wilią.
Pierwsza część przygód Aligatora spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem młodych czytelników, a nawet zainspirowała młodzież z wileńskiego Gimnazjum im. św. Jana Pawła II do poszerzenia wiedzy o swoim mieście, o czym świadczy między innymi zrealizowany przez gimnazjalistów w czerwcu tego roku przygotowany przez polonistkę Danutę Szejnicką projekt pt. „Śladami bohaterów kryminalno-przygodowej powieści «Aligator w Wilnie»”.
Jak informowała wówczas Karolina Romankiewicz z klasy IIA Gimnazjum:
„Uczniowie klas IIA i IIC po przeczytaniu powieści podzielili się na grupy, a każda z grup wybrała jedno z miejsc opisanych w książce. Teraz stało przed nimi zadanie – stworzyć reportaż o wybranym obiekcie, w którym wgłębią się w historię i znaczenie danego miejsca, jak też zaintrygują widzów ciekawostkami i nieznanymi faktami oraz zaakcentują połączenie z książką «Aligator w Wilnie». […]”.
Powieść „Aligator w Wilnie” zajęła drugie miejsce w konkursie na „Samochodzikową Książkę Roku 2021”, organizowanym przez internetowe Forum Miłośników Pana Samochodzika.
„Wielki skok Aligatora” to kolejny tom przygód bohaterki powieści „Aligator w Wilnie”. Tym razem Alina rusza na Ukrainę i razem z nią odwiedzimy Lwów, Stanisławów, Krzemieniec i odległą Maderę, poznając niezwykłych mieszkańców Zachodniej Ukrainy i historię, o której nie piszą szkolne podręczniki.
Jak streszcza drugi tom powieści „Nowy Kurier Galicyjski”:
„We Lwowie Alina przyłącza się do grupy młodych poszukiwaczy skarbów, która trafia na trop tajemnicy związanej z królem Władysławem III Warneńczykiem. Po piętach depczą im bracia Wasilienko, przestępczy duet, który też ma chrapkę na królewski skarb. Te zmagania obserwuje z ukrycia pewna zamaskowana postać, która prowadzi własną grę. Pojawia się też Savalas, dawny wróg Aliny, który na odległej wyspie wykonuje misję zleconą mu przez Bruderferajn, wileńską Cosa Nostrę. […]”.
„Wielki skok Aligatora” to znakomite połączenie akcji, przygody, kryminalnej intrygi i obyczajowych wątków pojawiających się w życiu każdego nastolatka.
Okładkę oraz ilustracje do książki stworzył polski rysownik i malarz Tomasz Bereźnicki.
Promocja „Wielkiego skoku Aligatora” zaplanowana została na grudzień 2022 roku, jednak książka nie jest przeznaczona do sprzedaży i będzie gratis przekazywana polskim szkołom oraz organizacjom działającym poza granicami kraju.
Powieść Piotra Jezierskiego „Wielki skok Aligatora” została objęta patronatem medialnym: „Kuriera Galicyjskiego”, „Kuriera Wileńskiego”, Forum Miłośników Pana Samochodzika i Portalu IDA (Informator dla Aktywnych – Portal Polaków na Wschodzie).
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!