W Białymstoku ukazała się nowa książka poświęcona białoruskiemu laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu. Publikacja nosi tytuł „Za białoruskie życie” i ukazała się w związku z przypadającym 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka i drugą rocznicę przyznania Alesiowi Bialackiemu Nagrody Nobla.
Książka powstała dzięki wspólnej pracy trzech białostockich struktur: Białoruskiego Radia Racyja, Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa” oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Białoruś.
Na treść książki składają się rozmowy Michała Androsiuka z Alesiem Bialackim emitowane w Białoruskim Radiu Racyia w ramach cyklu „Oczy w oczy”, wspomnienia Alesia Bialackiego o Muzeum Maksima Bogdanowicza, które ukazały się na stronie internetowej naszego radia, wywiady z Alesiem Bialackim, który były emitowany na antenie naszego radia, treść przemówienia czytanego przez jego żonę – Natalię Pinczuk podczas wręczania Pokojowej Nagrody Nobla, ostatnie słowa Alesia Bialackiego w procesie karno-politycznym. Dołączone są także jego listy z armii sowieckiej, które ukazują się w druku po raz pierwszy.
Publikację bogato zdobią rzadkie fotografie z różnych lat, z których wększość publikowana jest po raz pierwszy.
Aleś Bialacki z mamą Niną
Aleś Bialacki z ojcem Wiktorem
Obok pomnika Maksima Bahdanowicza w Jałcie
W sowieckim wojsku
Rozpędzenie demonstracji „Dziady” w Mińsku, 1988 rok
Ślub z Natalią Pinczuk, 1987 rok
Z synem, ojcem i siostrą
ba za Białoruskie Radio Racyja
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!