Redakcja portalu znadniemna.pl i „Głosu znad Niemna na uchodźstwie” zwróciły się do swoich czytelników, o włączenie się do akcji „Dziadek w polskim mundurze”. Chodzi o zorganizowanie wystawy zdjęć przodków, walczących o wolną i niepodległą Polskę w formacjach wojskowych II Rzeczpospolitej.
Szanowni Czytelnicy, wspólnie z redakcją „Głosu znad Niemna na uchodźstwie” pragniemy do 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która stała się jednym z najbardziej tragicznych, ale też dających świadectwo bohaterstwa i patriotyzmu Polaków, okresów w historii Polski – zorganizować wystawę zdjęć naszych przodków, walczących o wolną i niepodległą Polskę w formacjach wojskowych II Rzeczpospolitej.
Jeśli w rodzinnym archiwum zachowało się u kogoś z Państwa zdjęcie ojca, czy dziadka, który zbrojnie walczył, czy to w Legionach Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudzkiego, czy odbywał służbę w którejś z formacji wojskowych w okresie międzywojennym, a może walczył w Wojsku Polskim w kampanii wrześniowej 1939 roku, czy w późniejszym okresie II wojny światowej, prosimy o dostarczenie takiej fotografii do naszej redakcji.
Otrzymane od Państwa zdjęcie skopiujemy, żeby przygotować do wystawy, którą chcemy zorganizować albo w rocznicę bohaterskiej obrony Grodna we wrześniu 1939 roku przed Armią Czerwoną, albo przy innej okazji, dzięki której będziemy mogli pokazać Wasze pamiątki o Waszych dziadkach i ojcach, którzy z bronią w ręku bronili Polski i polskości przed agresorami, atakującymi naszą Ojczyznę w XX stuleciu.
Do każdego zdjęcia przygotujemy krótki opis, w którym postaramy się przy pomocy historyków i ekspertów od wojskowości poinformować o przynależności sfotografowanego do konkretnej formacji wojskowej, postaramy się ustalić też, jaki miał stopień wojskowy, jakie odznaczenia, nagrody i inne znaki szczególne nosił na mundurze.
W ten sposób postaramy się zgromadzić kolekcję zdjęć walczących o Ojczyznę Polaków z Kresów, które staną się świadectwem tego, jak pielęgnujemy pamięć o naszych przodkach w swoich rodzinach.
Zgodnie z zasadą, że jak kogoś się o coś prosi, to należy pokazać, o co chodzi na własnym przykładzie – zamieszczamy niżej zdjęcie z rodzinnego archiwum redaktora portalu Znadniemna.pl Andrzeja Pisalnika.
Na zdjęciu widać jego dziadka – Bronisława Sienkiewicza w mundurze ułana 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, stacjonującego przed wojną w Augustowie, walczącego w kampanii wrześniowej 1939 roku w składzie Suwalskiej Brygady Kawalerii między innymi pod Zambrowem, Zalesiem, Dąbrową Wielką i Olszewem.
Dzięki ustaleniom eksperckim udało się dowiedzieć, że Bronisław Sienkiewicz miał między innymi kwalifikacje „bardzo dobrego strzelca” z CKM (Ciężkiego Karabinu Maszynowego), czyli był cenionym żołnierzem.
Prosimy o dostarczanie do redakcji zdjęć Państwa przodków, które chętnie i z wdzięcznością opublikujemy na portalu i w gazecie „Głos znad Niemna na uchodźstwie”, a później włączymy do wystawy, którą na roboczo nazwaliśmy wystawą „Dziadek w polskim mundurze”.
Zachęcamy do współpracy!
Znadniemna.pl
2 komentarzy
Dorota Sienkiewicz
29 września 2014 o 21:26Witam,
czy Bronisłąw Sienkiewicz był moze spokrewniony z Stanisłąwem I Antonim Sienkiewiczem z miejscowosci Rybaki (k. Subotnik) wydaje mi się, ze widziałam podobne zdjęcie w albumie dziadków pozdrawiam Dorota
Andrzej
21 października 2019 o 22:21Witam! Nazwisko Sienkiewicz jest bardzo rozpowszechnione na Kresach. Rodzinną wsią Bronisława były Pohorany, niedaleko Kuźnicy Białostockiej.