Jednym z głównych instrumentów zwiększania wpływów Kremla są ogólnoświatowa wielojęzyczna telewizja RT (dawniej Russia Today) i agencja informacyjna Sputnik International, a także media społecznościowe, w których tysiące opłacanych przez rosyjskie władze propagandzistów lansuje przekazy powodujące zamieszanie i nieufność wobec zachodnich instytucji. W celu przeciwdziałania tej działalności Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego (USAID) zamierza wdrożyć specjalny program doradczo-finansowy.
Według USAID Moskwa corocznie przeznacza tylko na działalność RT i Sputnik International prawie 300 milionów dolarów. Jak powiedział dyrektor organizacji Mark Green, Waszyngton gotów jest udzielić pomocy finansowej krajom partnerskim USA w celu zmniejszenia ich zależności gospodarczej od Rosji. Chodzi m.in. o poprawę ochrony regionalnych systemów energetycznych przed atakami hakerów. Jako przykłady udanej współpracy między krajami Europy Wschodniej a Stanami Zjednoczonymi Green wymienił Ukrainę i Mołdawię. Według niego, 2,7 miliona dolarów zainwestowane przez Stany Zjednoczone w sprzęt i środki ochrony przed cyberatakami pozwoliło na przeprowadzenie na Ukrainie ostatnich wyborów prezydenckich w sposób wolny i uczciwy.
Green zwrócił uwagę na to, że obecne władze Rosji są „autorytarnym reżimem, który agresywnie poszukuje nowej strefy wpływów zagranicą”. Według niego Moskwa próbuje rozszerzyć swoje wpływy na kraje Europy i Eurazji. Stosuje w tym celu nacisk ekonomiczny, szczególnie wobec państw sąsiadujących. W tym kontekście kluczowa jest presja w sektorze energetycznym, a więc wykorzystywanie zależności tych państw od rosyjskiej ropy i gazu. Ponadto Rosja wspiera finansowo prorosyjskie partie polityczne w celu promocji „polityków antydemokratycznych” lub po prostu spowodowanie zamieszania w sferze publicznej.
„Misją agencji jest pomoc rządom, społeczeństwu obywatelskiemu i sektorowi prywatnemu w krajach partnerskich w umacnianiu demokracji i rozwoju gospodarczym. W tym sensie, obecny program wsparcia w celu przeciwdziałania szkodliwym wpływom Kremla powinien być ważnym narzędziem w tym zakresie” – powiedział dyrektor USAID. Kolejnym kierunkiem nowego programu jest stworzenie bardziej zróżnicowanego i demokratycznego systemu partii w krajach partnerskich.
Opr. TB, https://www.dw.com/
fot. https://ua.usembassy.gov/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!