Począwszy od roku szkolnego 2022/2023, polskie szkoły w Grodnie (szkoła nr 36) i Wołkowysku, rozpoczną nauczanie wyłącznie w języku rosyjskim.
Informację o likwidacji nauczania języka polskiego w grodzieńskiej szkole podał portal hrodna.life, powołując się na matkę jednej z uczennic szkoły nr 36 w Grodnie, panią Natallię.
Kobieta mówi, że na zebraniu rodziców 19 maja, wieści o likwidacji nauczania języka polskiego przekazała rodzicom dyrektor Gimnazjum nr 36 Danuta Surmacz. Jak mówi, wywołały one „głuchy gniew i bezradność”.
Pierwsze informacje o likwidacji szkół polskich pojawiły się na początku kwietnia, ale rodzice mieli nadzieję, że pozostanie przynajmniej godzina tygodniowo na język i literaturę polską w języku polskim. Teraz okazuje się, że nie przewidziano nawet tej jednej.
Portal Hrodna.life przypomina, że w tym roku władze w Mińsku przeforsowały znowelizowany Kodeks Oświatowy, który nie przewiduje nauki w językach mniejszości narodowych.
Nowelizacja Kodeksu przewiduje, że na Białorusi nie ma obecnie możliwości nauczania w języku mniejszości narodowej. W efekcie większość przedmiotów będzie po rosyjsku, a po białorusku – tylko historia Białorusi i część przedmiotu „Człowiek i świat”. Po polsku – zupełnie nic.
Czyli od września 2022 roku zajęcia w polskich szkołach w Grodnie i Wołkowysku będą prowadzone w języku rosyjskim.
Tymczasem wielu rodziców posyłało swoje dzieci do polskiej szkoły, aby mogły zdać egzaminy i wyjechać na studia do Polski. Ale były też inne powody. Niektórzy wybrali polską szkołę bo kultywowano tam polskie tradycje. Inni, ze względu na brak szkół białoruskich w mieście.
Tak więc po raz ostatni na świadectwach ukończenia szkół polskich będzie widniała nazwa szkoły ze wskazaniem, że jest to szkoła „z polskim językiem nauczania”. Od przyszłego roku, polskojęzyczny status placówek w Grodnie i Wołkowysku zniknie z ich nazwy. Dodajmy, że zostały one zbudowane w latach 90. z budżetu polksiego państwa.
W praktyce oznacza to totalną rusyfikację, bo na Białorusi prawie nie ma nawet białoruskojęzycznych szkół (zaledwie 11 proc. uczniów uczyło się w 2020 r. wszystkich przedmiotów w języku białoruskim).
Jak powiedział portalowi hrodna.life Tadeusz Gawin, pierwszy prezes Związku Polaków na Białorusi, rodzice, kadra pedagogiczna szkoły i organizacje polonijnye nie powinni się poddawać. Szkoła została zbudowana zgodnie z obowiązującymi przepisami białoruskimi i nie może być zlikwidowana. Konieczne jest negocjowanie i podejmowanie wszelkich działań, które mogą wpłynąć na dalsze funkcjonowanie szkoły, jak zapisano w umowie na jej budowę.
Kwestia języka nauczania w polskich szkołach w Grodnie i Wołkowysku, była podnoszona od lat. Po raz pierwszy w 2012 roku zaproponowano utworzenie w placówkach oddzielnych klas rosyjskojęzycznych. W 2017 roku Ministerstwo Edukacji Białorusi planowało wykładanie w językach państwowych niektórych przedmiotów.
Wtedy rodzice, walczący o zachowanie przez szkołę statusu polskojęzycznej, odwołali się do polsko-białoruskich porozumień, zgodnie z którymi ta zbudowana za polskie pieniądze placówka, miała być wykorzystywana tylko do nauczania w języku polskim.
W sierpniu 1995 roku Związek Polaków na Białorusi podpisał porozumienie z Miejskim Komitetem Wykonawczym Grodna. Punkt 1.3 tej umowy stanowi, że budynek szkolny, wybudowany za pieniądze polskich podatników, powinien być wykorzystywany jako szkoła z polskim językiem nauczania. Można to zmienić tylko za zgodą stron. Na tych samych warunkach w 1999 roku otwarto szkołę w Wołkowysku.
Polskie szkoły w Grodnie i Wołkowyski nie są jedynymi ofiarami białoruskiego reżimu. Według źródła, na Wydziale Filologicznym Państwowego Uniwersytetu im. Janki Kupały w Grodnie rzekomo zlikwidowano Wydział Polonistyki.
Według informacji od rodziców dzieci, uczących się języka polskiego w Mohylewie i w Brześciu, od roku szkolnego 2022/2023 także ich pociechy nie będą w swoich szkołach uczyć się polskiego języka i literatury.
oprac. ba/znadniemna.pl/hrodna.life
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!