Poddane zabiegom konserwatorskim dokumenty pochodzące z XVI-XX wieku zaprezentowano 6 marca w Grodnie. Unikalne archiwalia pochodzą z kościoła brygidek grodzieńskich, informuje agencja Belta. Historycy oceniają, że uratowano je w ostatnim momencie.
Dokumenty z archiwum Zakonu Świętej Brygidy w Grodnie na Białorusi trafiły do Grodzieńskiego Państwowego Muzeum Historyczno-Archeologicznego 50 lat temu i już wtedy były w bardzo złym stanie, przechowywane były w zbutwiałej skrzyni, na papierze występowała pleśń, dosłownie rozsypywały się w rękach.
Możliwość rekonstrukcji dokumentów pojawiła się dzięki współpracy grodzieńskiego Muzeum Historii i Archeologii i Muzeum Podlasia w Białymstoku.
„O tym, że mamy takie dokumenty dowiedzieli się koledzy z Polski, wystąpili o dotację i w ciągu dwóch lat prace konserwatorskie zostały przeprowadzone” – powiedział dyrektor grodzieńskiego muzeum Jurij Kiturko.
Konserwacji poddano w sumie blisko 500 arkuszy, dokumenty zostały poddane procedurze odkażania, impregnowania, ważne fragmenty zniszczonego papieru zostały uzupełnione. Na razie prace zakończono na części archiwum – około 300 arkuszy.
Są to głównie dokumenty rękopiśmienne pochodzące z okresu od XVI do XX wieku. Zakon Świętej Brygidy działał w Grodnie od 1636 roku, i w swoich zasobach miał ogromne archiwum tworzone przez kilka wieków w jednym miejscu. W XX wieku w zakonie działały nazaretanki, ale gdy w latach 50. musiały opuścić miejsce, część zasobów starały się ukryć, ale duża część przepadła. Te które przetrwały zawierają m.in. regułę zakonu, szczegółowe przepisy regulujące życie wspólnoty, zbiory modlitw, pieśni i tekstów nabożnych rozważań oraz spisy nieruchomości, które były własnością klasztoru.
Kresy24.pl/polskieradio.pl/belta.by/AB
1 komentarz
józef III
7 marca 2018 o 22:20w jakim języku spisane ? podajcie tę info !