Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło rezolucję w sprawie przestrzegania praw człowieka na Krymie i Sewastopolu, donoszą media ukraińskie. Głosowanie odbyło się 19 grudnia, a inicjatorami rezolucji była delegacja ukraińska.
Dokument został wsparty przez 70 krajów – członków ONZ, 26 krajów sprzeciwiło się, a 76 wstrzymało się od głosu. Większość krajów europejskich, USA i Gruzja poparły tę inicjatywę. Przeciwko była Rosja, Chiny, Białoruś, Indie, Serbia, Armenia, Kuba, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan, Republika Południowej Afryki i inne. Od głosu wstrzymało się wiele krajów Bliskiego Wschodu, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman, a także Brazylia, Salwador, Chile.
Wcześniej, w listopadzie trzeci komitet 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zatwierdził projekt rezolucji. Następnie ukraińskie MSZ oświadczyło, że „rezolucja ma na celu zmusić Rosję jako państwo okupujące do zaprzestania poważnych naruszeń praw człowieka i podstawowych wolności”.
W rezolucji stwierdza się, że istnieje „międzynarodowy konflikt zbrojny” między Rosją i Ukrainą. Rosja w tej rezolucji nazywana jest „państwem okupacyjnym”.
Zgodnie z rezolucją, Rosja została wezwana do wykonania decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Ukrainy przeciwko Rosji. Sąd postanowił zastosować środki mające na celu ochronę i zabezpieczenie praw Ukraińców i Tatarów krymskich na terytorium Krymu.
Ponadto Rosja powinna powstrzymać się od restrykcyjnych działań na Krymie wobec Tatarów krymskich, umożliwić działalność Medżlisu Tatarów krymskich i zapewnić dostępność edukacji w języku ukraińskim. Między innymi Rosja jest zobowiązana do zapewnienia dostępu do półwyspu międzynarodowym misjom monitorującym.
Współautorami dokumentu są 42 kraje, w tym Polska, Australia, Belgia, Bułgaria, Haiti, Gruzja, Estonia, Irlandia, Islandia, Hiszpania, Włochy, Kanada, Kiribati, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, USA i inne.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z zadowoleniem przyjął przyjęcie rezolucję i podziękował „prawdziwym przyjaciołom ukraińskiego Krymu”.
„Dzisiejsza rezolucja jest potężnym sygnałem dla agresora jako siły okupacyjnej, że mamy wyższość międzynarodowego prawa, prawdy i sprawiedliwości” – napisał na swojej stronie na Facebooku.
Kresy24.pl/ab
3 komentarzy
cherrish
20 grudnia 2017 o 10:24A kiedy rezolucja w sprawie Kresów odebranych Polsce w Jałcie? Ciekawe czy Ukraina poprze taką rezolucję.
apud
20 grudnia 2017 o 10:36A o Kosowie nie bylo czasu porozmawiac ?
Kocur
20 grudnia 2017 o 14:08Putel nawet nie skomentuje tego aktu i dalej będzie szedł w zaparte w sprawie Krymu i działań zbrojnych na Ukrainie. Banda szubrawców i kłamców.