Gdzie była w Winnicy ulica Władysława IV, gdzie Kapucyńska a gdzie Lwowska i wiele innych, mogą teraz dowiedzieć się wszyscy dzięki informatorowi wydanemu przez Winnickie Stowarzyszenie Historyczne przy współpracy z Podolską Agencją Rozwoju Regionalnego i Radą Miasta Winnicy.
Informator po raz pierwszy zaprezentowano przedstawicielom mediów 27 grudnia podczas konferencji prasowej jego twórców.
65-stronicowe wydawnictwo „Ulice Winnicy. Z historii dekomunizacji” pokazuje, jak zmieniały się nazwy ulic od czasów I RP poprzez zabór rosyjski, okupację bolszewicką i niemiecką oraz w okresie niepodległej Ukrainy. Unikatowe mapy ilustrują, jak kształtowała się Winnica od nadania miastu prawa magdeburskiego przez króla Władysława IV, a dokładny opis pomaga prześledzić losy jego mieszkańców przez pryzmat wydarzeń. Część informatora jest poświęcona tzw. „dekomunizacji” nazewnictwa w 1989 roku i po Rewolucji Godności (przez ostatnie dwa lata nowe nazwy otrzymało 148 ulic ).
O inicjatywie upamiętnienia historii winnickich ulic mówiła podczas konferencji prasowej główna autorka informatora – historyk Winnickiego Uniwersytetu Pedagogicznego, Tetiana Karojewa. Ołeksander Fedoryszen przedstawił składającą się z kilku warstw (starych map), tworzoną właśnie mapę internetową, która pozwala prześledzić zmiany nazw ulic na przestrzeni wieków. Mapa, dostępna jest obecnie w trybie testowym na testmap.vmr.gov.ua.
Okazuje się, że winnickie doświadczenie „dekomunizacyjne” chętnie przejmują inne miasta, a przywracane w nazwach ulic postaci i wydarzenia z historii Podola i Ukrainy budzą spore zainteresowanie mieszkańców.
Kresy24.pl/Słowo Polskie
2 komentarzy
basia
30 grudnia 2016 o 12:11Niech zgadnę, pierwsze co zrobili to nazwali ulicę bandery?
SyøTroll
30 grudnia 2016 o 13:43Kierunek słuszny, ale po „dekomunizacji” czeka ich jeszcze „debanderyzacja”, odkłamywanie rewolucji „gidności” i „gidnościowego” bandytyzmu zwanego „patriotyzmem”.