Gotlandia ma istotne znaczenie w przypadku konieczności udzielenia wsparcia NATO krajom bałtyckim. Władze Szwecji podjęły decyzję o ustanowieniu na wyspie grupy bojowej.
Zgodnie ze strategią polityki obronnej Szwecji na lata 2016-2020, jednym z priorytetów w zwiększaniu zdolności obronnych ma być ponowne ustanowienie na Gotlandii obecności wojskowej.
Szwedzki resort obrony przeznaczył na wzmocnienie obrony Gotlandii miliard koron (ponad 100 milionów EUR). Środki mają być przeznaczone m.in. na dyslokację grupy bojowej, której celem będzie obrona wyspy w przypadku ewentualnego ataku. Grupa bojowa będzie się składać z kompanii zmechanizowanej (bazującej na wyspie na stałe) oraz sprzętu dla kompanii czołgów. Obsługa szwedzkich Strv 122 (zaawansowana odmiana Leoparda 2A5) będzie przerzucona na wyspę.
Ponadto batalion piechoty lekkiej ma zostać przeorganizowany w jednostkę aeromobilną, tak aby mógł być szybko przerzucony w zagrożony rejon wyspy. Wzmocnione też będą na wyspie jednostki obrony terytorialnej.
W kwietniu ub. roku Szwecja przyjęła ustawę obronną, zakładającą zwiększenie po raz pierwszy od dwóch dekad wydatków na obronność. W latach 2016-2020 mają one wzrosnąć o 11 proc., czyli o ok. miliard euro.
Szwedzi zakładają, że w okresie 2016-2020 zakupią dodatkowe systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu oraz zestawy średniego zasięgu dla jednego z dwóch dywizjonów przeciwlotniczych. Wcześniej, w 2013 roku podjęto decyzję o zakupie niemieckich zestawów przeciwlotniczych IRIS-T SL, określanych jako zestawy „krótkiego zasięgu”. Szwedzką OPL uzupełniają też m.in. zestawy RBS 70 krótkiego zasięgu.
W czerwcu br. władze Szwecji podpisały porozumienie o rozszerzeniu dwustronnej współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi. To kolejny krok Sztokholmu w kierunku struktur atlantyckich.
Porozumienie zakłada zacieśnienie współpracy na poziomie ministerstw obrony, sił zbrojnych oraz agencji obrony obu państw. Obejmuje m.in.: intensyfikację wymiany danymi wywiadowczymi, zwiększenie interoperacyjności sił zbrojnych, rozwijanie zdolności poprzez wspólne ćwiczenia, zacieśnianie współpracy w zakresie przemysłu zbrojeniowego i w ramach organizacji międzynarodowych.
Porozumienie jest kolejnym krokiem na drodze reorientacji szwedzkiej polityki bezpieczeństwa. Kilka tygodni wcześniej szwedzki parlament ratyfikował porozumienie z NATO, umożliwiające siłom Sojuszu przebywanie na terytorium Szwecji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.
Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi jest kluczowym elementem zmieniającej się polityki bezpieczeństwa Szwecji i odpowiedzią na zaostrzającą się sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego będącą rezultatem antyzachodniej polityki Rosji.
Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/
Kresy24.pl/Defence24
1 komentarz
Demon
17 września 2016 o 22:14na pohybel Mordorowi !
Na pohybel putlerowcom !