Nie mają żalu dlatego, że wiedzą czemu młodzi ludzie, młoda Warszawa poszła do powstania. Wiedzą, że chcieli oni pięknej, wolnej Polski. Ich Polski – mówił prezydent Andrzej Duda przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy.
– Nigdy Polska nie zapomni o swoich bohaterach, nigdy nie zapomni o wspaniałych powstańcach warszawskich, nigdy nie zapomni o mieszkańcach Warszawy, którzy oddali życie za pragnienie wolności i za swoje miasto (…) Polska jest dumna z Warszawy, Polska jest dumna z warszawiaków, z ich postawy niezłomnej – poowiedział prezydent.
Na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy spoczywają szczątki i prochy ponad 104 tys. głównie cywilnych, ale również wojskowych ofiar powstania, w dużej mierze bezimiennych, w tym wiele ofiar rzezi Woli w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. – Jesteśmy tu, na tym cmentarzu, gdzie zgromadzono popioły Warszawy – wskazał.
Podkreślił, że jest przekonany, iż „warszawiacy nie mają żadnego żalu do swoich powstańców za to, co stało się wtedy: w sierpniu, wrześniu i październiku 1944 r. 72 lata temu”. – Nie mają żalu dlatego, że wiedzą czemu młodzi ludzie, młoda Warszawa poszła do powstania. Poszła do powstania, bo chciała wolności, miała dosyć strachu, bo chciała znowu pięknej, wolnej Polski, bezpiecznej Polski, ich Polski. Polski, która była niszczona wtedy już prawie pięć lat przez Niemców, hitlerowców – mówił Andrzej Duda.
Czy robili to tylko dla siebie. Przecież nie, robili to dla Polski, dla Warszawy, dla jej mieszkańców, dla swych sąsiadów, dla ludzi, z którymi mieszkali na tej samej ulicy. Po to była ta cała walka, po to się krwawili – mówił prezydent o powstańcach.
Wskazał, że straty Warszawy zostały określone na ponad 43 mld dolarów. – Ale warszawiacy potrafili odbudować swoją stolicę (…) Warszawa jest pięknym miastem, z którego możecie być państwo dumni i chylę dzisiaj jako prezydent czoła przed wszystkimi tymi, którzy oddali życie. Czy to w walce jak powstańcy, czy to przez to, że zostali zamordowani. Zostali zamordowani, bo byli Polakami, bo byli warszawiakami i tutaj tym cmentarzu są ich prochy.
To wielki obowiązek – mój i każdego kolejnego prezydenta, by zawsze głośno o tym mówić, czym było Powstanie Warszawskie, bo tak jak mówiłem ostatnio – to dzięki powstańcom możliwe było odzyskanie wolności w ‘89 roku, bo oni ten mit w sobie przenieśli, oni przekazali go następnym pokoleniom i oni są przez najmłodsze pokolenia czczeni. (…) Dziękuję powstańcom, że nie zapominają o zwykłych mieszkańcach miasta. To pokazuje niezwykła empatię bohaterów. Polska jest dumna z Warszawy, z warszawiaków, z ich niezłomnej postawy. Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym i pomordowanym — zakończył prezydent.
***
Na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy spoczywają szczątki i prochy ponad 104 tys. głównie cywilnych, ale również wojskowych ofiar powstania, w dużej mierze bezimiennych, w tym wiele ofiar rzezi Woli w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. Przez lata nekropolia nie była rewitalizowana. W ostatnich latach prowadzono kapitalny remont.
Cmentarz został założony w 1945 r. Był drugą nekropolią obok Powązek, gdzie po wojnie grzebano ekshumowane szczątki mieszkańców Warszawy. Szczątki spoczęły w 177 zbiorowych mogiłach. W 1973 r. odsłonięto na cmentarzu pomnik „Polegli – Niepokonani” projektu Gustawa Zemły.
Kresy24.pl/Prezydent.pl/PAP
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!