Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opracowało siatkę bezpieczeństwa dla Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. To katalog głównych zagrożeń mogących spowodować wystąpienie sytuacji kryzysowej.
W siatce wskazano na możliwość wystąpienia w szczególności takich zagrożeń, jak zdarzenie mogące wywołać panikę tłumu, awaria systemów elektroenergetycznych, awaria systemów łączności, bezprawne użycie broni palnej/ładunku wybuchowego, uprowadzenie osoby/osób, naruszenie granic zamkniętej przestrzeni powietrznej przez drony, katastrofa w ruchu drogowym/kolejowym.
Ryzyko użycia broni, bądź ładunku wybuchowego określono na 3,8 w pięciostopniowej skali. Tak samo określono prawdopodobieństwo katastrofy w ruchu lotniczym. W przyjętej przez RCB skali oznacza to wynik między: „możliwe” a „prawdopodobne” ze skutkami ocenianymi jako „średnie”.
Podczas szczytu NATO i ŚDM zespół zadaniowy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa będzie monitorować zagrożenia i analizować sytuacje pod kątem wystąpienia sytuacji kryzysowej. Uproszczone będą procedury uruchamiania sił i środków niezbędnych do działania w sytuacji kryzysowej, a będących w dyspozycji ministrów, komendantów i wojewodów.
Przypomnijmy, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęło działalność 2 sierpnia 2008 roku. Działa na podstawie ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym i rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 2011 r. w sprawie organizacji i trybu działania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Dyrektorem RCB jest od 17 grudnia 2015 Marek Kubiak – specjalista w zakresie planowania operacyjnego i ratownictwa (w latach 2007-2008 Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, wcześniej, w latach 2006-2007, Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP).
Jego zastępcami są: Krzysztof Malesa – specjalista w dziedzinie zarządzania informacją, w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa od 2010 r. (wcześniej w obszarze bezpieczeństwa w sektorze prywatnym i przedsiębiorstwach państwowych) oraz Grzegorz Świszcz – analityk, specjalista w zakresie zarządzania kryzysowego, infrastruktury krytycznej i przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym (w administracji rządowej od 2004 r., w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa od 2009 r., do czasu powołania na stanowisko zastępcy dyrektora RCB pełnił funkcję szefa Centrum Operacyjno-Analitycznego). (WIĘCEJ)
Kresy24.pl
1 komentarz
jubus
23 czerwca 2016 o 15:25Niestety, przez politykę obecnych rezydentów, to zagrożenie wzrosło. Nie daj, żeby doszło do jakiegokolwiek zdarzenia. Bo wówczas, obecne władze zostaną rozerwane na strzępy i tu żadna siła narodu nie powstrzyma.