„Władze wielu krajów nie publikują informacji na temat kary śmierci. Na Białorusi, w Wietnamie i Chinach informacja o egzekucjach jest uważana za tajemnicę państwową” – pisze organizacja praw człowieka Amnesty International w raporcie za rok 2015.
Organizacja zwraca uwagę, że informacje pochodzące z niektórych krajów (zwłaszcza z Jemenu, Korei Północnej, Laosu, Malezji i Syrii) w 2015 roku były tylko częściowe lub w ogóle nie istniały, z powodu zakazu wydanego przez rządy i / lub z powodu toczącego się w tych krajach konfliktu zbrojnego. W związku z tym podkreśla Amnesty International w raporcie, liczby w raporcie są niższe, niż prawdziwe statystyki – cytuje fragmenty raportu „Radio Svaboda”.
Amnesty International udokumentowała dramatyczny (54 procentowy) wzrost liczby egzekucji przeprowadzonych na całym świecie, w porównaniu z rokiem 2014. Przynajmniej 1 634 osób zostało straconych w 2015 roku – o 573 więcej niż odnotowano to w 2014 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, liczba ta nie uwzględnia liczby egzekucji w Chinach, gdzie informacje na temat kary śmierci jest uważane za tajemnicę państwową.
Z drugiej strony, podkreśla się, że w ubiegłym roku, cztery kraje zniosły karę śmierci w swoim prawodawstwie: Madagaskar, Fidżi, Republiki Konga i Surinamie.
Spośród wszystkich egzekucji wykonanych w 2015 roku, 89 proc. przeprowadzono w zaledwie trzech krajach: Iranie, Pakistanie i Arabii Saudyjskiej. Chiny, stwierdza się w raporcie, nadal dokonują więcej egzekucji niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Chociaż Amnesty International nie publikuje danych ilościowych dotyczących Chin, to według organizacji, roczna liczba egzekucji w Chinach liczona jest w tysiącach.
W odniesieniu do Białorusi, Amnesty International zauważa, że dwa wyroki śmierci zostały wydane w 2015 roku w kraju, ale pod hasłem „egzekucje” informacji o Białorusi nie ma.
Egzekucje wykonywane w poszczególnych krajach według raportu Amnesty International:
Iran – 997
Pakistan – 326
Arabia Saudyjska – 158
Stany Zjednoczone – 28
Irak – 26
Somalia – 25
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!