W siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Brześciu wczoraj, 8 czerwca, odbył się wernisaż wystawy „Brześć nad Bugiem: pokój i wojna. 1920 – 1939 r. Część II”. Wystawa składa się z 48 fotografii z kolekcji prywatnej mińskiego architekta Andreja Dolgowskiego.
Koncepcja wystawy to połączona z częścią pierwszą kontynuacja podróży w czasie, rozpoczętej przez Dołgowskiego w 2014 roku. Podróż ta prowadzi przez centralne ulice Brześcia nad Bugiem i pozwala spojrzeć na jego mieszkańców oraz w pełni poczuć atmosferę tętniącego pokojowym życiem miasta połowy lat 30-ch XX wieku. Zdjęcia z okresu międzywojennego ukazują również żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego na poligonie i w życiu codziennym.
W połowie ekspozycji spokojne i beztroskie życie żołnierzy i ludności cywilnej gwałtownie ustępuje miejsce widokom płonących wsi w okolicy Brześcia, lejom po bombach i pociskach na ulicach miasta, zniszczonym budynkom, rozbitej i zdobytej technice wojskowej, poległym żołnierzom, którzy wypełnili swój obowiązek aż do końca i na zawsze pozostali częścią brzeskiego garnizonu września 1939-go roku.
Odrębny fragment w koncepcji stanowią ujęcia skrzyżowań zajętego miasta na których jest zgromadzona ludność cywilna. Niektóre z uchwyconych osób próbują zrozumieć co się stało i zastanawiają się nad swoim przyszłym losem, inni wyglądają tak jakby już zdążyli dostosować się do panujących warunków…
Uzupełnienie tych dramatycznych widoków stanowią ujęcia twierdzy całościowo lub fragmentarycznie przedstawiające jeńców wojennych, do niedawna będących obrońcami twierdzy. Sportretowani przez niemieckich fotografów do celów propagandy żołnierze to często ostatni trop dla wielu krewnych, próbujących do dnia dzisiejszego dowiedzieć się o losie swoich bliskich, którzy zaginęli w przybierających na sile żarnach kolosalnej maszyny wojny światowej.
Koordynatorem projektu jest brzeski historyk i krajoznawca Iwan Czajczyc.
Wystawa, która została otwarta wczoraj w sali recepcyjnej Konsulatu Generalnego RP w Brześciu, będzie przez miesiąc prezentowana w Dziale Wizowym placówki konsularnej.
Znadniemna.pl na podstawie brzesc.msz.gov.pl i virtualbrest.by
2 komentarzy
black flag
9 czerwca 2016 o 16:53Kresy to Polska
Janusz
8 lutego 2018 o 15:43Brześć to typowo polskie kresowe miasto, zawłaszczone na mocy bezprawnych uzgodnień w 1944 i 1945 roku. Szkoda e nie uzurpujemy sobie prawa do tego miasta wskazując agresje sowiecką w 1939 roku na mocy paktu III Rzesza i ZSRR. Zamiast walczyć ze sobą powinniśmy walczyć o swoją historię tą prawdziwą głosząc ją całemu światu.