Plany białoruskiego rządu zakładające poprawę stanu finansów państwa, to czysta fantazja – uważają ekonomiści. 5 kwietnia Izba Reprezentantów rozpatrzy projekt programu rozwoju społeczno-gospodarczego Białorusi na lata 2016-2020.
W przeddzień posiedzenia, wiceminister gospodarki Dmitrij Krutoj przedstawił dziewięć założeń, które określił mianem „głównych źródeł wzrostu gospodarczego” państwa.
Na prośbę Radia Svaboda skomentował je niezależny ekonomista Lew Margolin
Pierwsze – „Zabezpieczenie rentowności dużych przedsiębiorstw państwowych, zmieniając jakość zarządzania ich aktywami i obniżenie kosztów produkcji”.
Komentarz ekonomisty: „Przedsiębiorstwa państwowe z definicji nie mogą być liderami zmian w gospodarce, nie mogą być źródłami zwiększenia efektywności ekonomicznej. Wcześniej też nikt nie przeszkadzał rządowi, gdy zajmował się zmianami w przedsiębiorstwach państwowych. No i co z tego nie wyszło”.
Drugie – „Poprawa dyscypliny płatniczej w rozliczeniach za towary, roboty i usługi”
Komentarz ekonomisty: „Jeżeli istnieją problemy z płatnościami, to nie dlatego, że są problemy z dyscypliną. Problemy są, bo pieniędzy brakuje. Skąd one mają się wziąć, nie rozumiem”.
Trzecie – „Rozwój uczciwej konkurencji i pakietu antymonopolowego”.
Komentarz economisty: „Byłoby nieźle. Jest to jednak możliwe przy pełnej równości wszystkich form własności – publicznej, prywatnej, itd. Ale ja nie wierzę, że zostanie zapewniona równość, wątpię”.
Czwarte: – „Rozwój i dywersyfikacja eksportu”.
Komentarz ekonomisty: „A kto przeszkadzał rozwijać się eksportowi do tej pory? Już przecież próbowali i z bliskimi sąsiadami i dalszymi. Jeździli „tam gdzie nas nie znają”, ale zawsze z tym samym rezultatem”.
Piąte: – „Racjonalna substytucja importu poprzez sektorowe i regionalne programy w ramach trzech grup towarów importowanych oraz wzmocnienie mechanizmów ochrony rynku wewnętrznego, w tym ze szczególnym uwzględnieniem uczestnictwa Białorusi w programach integracyjnych (EAUG i potencjalnie WTO)”.
Komentarz ekonomisty: „O substytucji importu mówiliśmy już dużo. Jedyną rzeczą, którą chcę dodać – najbardziej uderzającym przykładem substytucji importu w świecie jest Korea Północna. Jeśli obierzemy ten kurs, mamy szansę, żeby ją wyprzedzić”.
Szóste: – „Przyspieszony rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, jego udział w programie substytucji importu, zwłaszcza regionalnego”.
Komentarz ekonomisty: „Nie jest jasne, co należy rozumieć przez pojęcie „mały biznes”. Widzimy wszak zachowanie rządu w stosunku do przedsiębiorców, obserwowaliśmy to przez cały pierwszy kwartał. Nie przewiduję tu żadnych zmian”.
Siódme: – „Pozyskanie kapitału zagranicznego dla tworzenia przedsiębiorstw, rozwój chińskich linii kredytowych”.
Komentarz ekonomisty: „Nikt nie przeszkadzał do tej pory przy rozpracowaniu linii kredytowej z Chin. Jeśli chodzi o przyciągnięcie kapitału zagranicznego, to żaden poważny kapitał zagraniczny nie przyjdzie tu bez uprzedniego zreformowania nie tylko gospodarki, ale także systemu polityczno – prawnego”.
Po ósme – „Obniżenie stóp procentowych od kredytów bankowych”.
Komentarz ekonomisty: „To byłby prawidłowy ruch, jednakże pod warunkiem, że rząd będzie w stanie to zrobić”
Po dziewiąte – „Promocja powszechnego oszczędzania i efektywnego wykorzystania wszystkich rodzajów zasobów”.”
Komentarz ekonomisty: „To pachnie socjalistyczną przeszłością” – gospodarka musi być ekonomiczna.
Kresy24.pl/svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!