List otwarty w obronie rosyjskiego „Memoriału”, pod którego adresem padły bezprecedensowe oskarżenia o wzywanie do obalenia władz Rosji i do zmiany ustroju politycznego napisali obrońcy praw człowieka. Może go podpisać każdy.
Niżej treść w języku polskim (a tu można podpisać się pod listem)
W raporcie z kontroli dotyczącej działalności Centrum Obrony Praw Człowieka „Memoriał” Ministerstwo Sprawiedliwości sformułowało wobec tej organizacji następujące oskarżenia: „Swoimi działaniami członkowie Międzynarodowej Organizacji Społecznej Centrum Obrony Praw Człowieka „Memoriał” podważali podstawy ustroju konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej, wzywając do obalenia panujących władz i zmiany reżimu politycznego w kraju.”
Podważanie podstaw ustroju konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej przez „Memoriał” miało zgodnie z treścią tego dokumentu polegać na „wyrażaniu dezaprobaty wobec decyzji i działań wskazanych instytucji władzy oraz rezultatów wstępnego dochodzenia i wyroków sądowych w głośnych sprawach karnych.”
W dokumencie przytoczono też trzy przykłady „działalności wywrotowej” „Memoriału”: ocenę agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy, opinię kierownictwa organizacji o udziale rosyjskich żołnierzy w działaniach zbrojnych na wschodzie Ukrainy i krytykę wyroku, jaki zapadł w „sprawie Placu Błotnego”.
Te oskarżenia pod adresem Centrum Obrony Praw Człowieka „Memoriał” mają charakter bezprecedensowy.
My, członkowie Rady Obrony Praw Człowieka, rosyjscy obrońcy praw człowieka, oświadczamy:
1. Podzielamy opinię Centrum Obrony Praw Człowieka „Memoriał” we wszystkich przywołanych w raporcie z kontroli sprawach – polityka Rosji wobec Ukrainy nosi agresywny charakter i jest sprzeczna z międzynarodowymi normami, rosyjscy żołnierze uczestniczyli w działaniach zbrojnych na wschodzie Ukrainy, „Sprawa Placu Błotnego” została sfabrykowana, a wyrok, jaki w niej zapadł, był niesprawiedliwy.
2. Uważamy za obowiązek obrońców praw człowieka zwracanie uwagi na przypadki łamania krajowego i międzynarodowego prawa przez państwowe organa jakiegokolwiek szczebla oraz walkę o przestrzeganie norm prawa.
3. Uważamy za obowiązek obrońców praw człowieka zwracanie uwagi na antyhumanitarny charakter uchwalanych ustaw, jeśli taka sytuacja zachodzi, i walkę o ich nieuchwalanie.
4. Działalność obrońców praw człowieka podlega ochronie rosyjskiego prawa i umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Federację Rosyjską.
Wzywamy wszystkie państwowe instytucje obrony praw człowieka – Pełnomocnika ds. Praw Człowieka w Federacji Rosyjskiej i Radę ds. Praw Człowieka przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej — do szybkiej reakcji na sformułowane pod adresem Centrum Obrony Praw Człowieka „Memoriał” oskarżenia.
Żądamy od Ministerstwa Sprawiedliwości niezwłocznego odwołania sformułowanych oskarżeń i przeproszenia Centrum Obrony Praw Człowieka „Memoriał”.
Członkowie Rady Obrony Praw Człowieka:
Ludmiła Aleksiejewa
Walerij Borszczow
Jurij Wdowin
Igor Kaljapin
Grigorij Melkonjanc
Lew Ponomariow
Natalia Taubina
Lilia Szibanowa
1 komentarz
SyøTroll
17 listopada 2015 o 11:48Szkoda tylko, że broniący Praw Człowieka „Memoriał”, najwyraźniej nie uważa za ludzi tzw. „prorosyjskich cywili na wschodzie Ukrainy”, jak również nie zauważa, że rosyjscy żołnierze, którzy znaleźli się w Donbasie, bronili, aczkolwiek z naruszeniem norm międzynarodowych, ich Praw Człowieka. Taki mały zgrzyt, w oświadczeniu Wielkich Obrońców Praw Człowieka.