Rówieńska Biblioteka Naukowa wraz z polską i ukraińską społecznością uczciła pamięć księdza Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów ojca Serafina Kaszuby. 17 czerwca minęło 105 lat od dnia jego urodzin.
Ojciec Serafin Kaszuba był jednym z niewielu księży rzymskokatolickich działających na terenie byłego ZSRR. Większość swojego życia poświęcił wędrownemu duszpasterstwu. Lwów, Łuck, Równe, Podole, Krym, Ałmaty, Karaganda, Ałtaj, Taszkient, Sybir, Moskwa, Leningrad, kraje nadbałtyckie… Ksiądz potajemnie odwiedzał te i inne miejscowości, wszędzie niosąc posługę tym ludziom, którzy potrzebowali opieki duchowej. Od 1945 roku przebywał w Równem.
To miasto stało się jego ostatnią rezydencją jako proboszcza. Powojenne spustoszenia, nędzne życie ludzi na tych terenach zmusiły młodego zakonnika do pozostania i dzielenia losu z lokalną społecznością. Mszę Wielkanocną ojciec Serafin odprawiał w Dubnie, Równem, Zdołbunowie, Korcu, bywał też w Ostrogu.
«Cenił sobie ogromnie godność kapłaństwa i chętnie poświęcał czas na spowiadanie wiernych, głoszenie kazań, odwiedzanie chorych, kierownictwo duchowe (…) Miał zdolność jasnego wyrażania myśli i czynił to w sposób ujmujący innych» (Z książki o. Ryszarda Modelskiego OFMCap «Kapłan do szpiku kości. Ojciec Serafin Kaszuba».
17 czerwca 2015 r. w Rówieńskiej Obwodowej Uniwersalnej Bibliotece Naukowej uczczono pamięć ojca Serafina Kaszuby. Uroczystość zaczęła się od modlitwy, którą razem z obecnymi na sali odmówili ordynariusz diecezji łuckiej Kościoła Rzymskokatolickiego ks. biskup Witalij Skomarowskij, proboszcz Parafii Św. Piotra i Pawła Kościoła Rzymskokatolickiego ks. Władysław Czajka oraz o. Ioan Pyłypczuk z Katedry Św. Zmartwychwstania w Równem.
Uczestnicy spotkania obejrzeli film rówieńskiego dziennikarza Ołeksija Buchała «Ojciec Serafin Kaszuba. Kapłan do szpiku kości». O życiu i niestrudzonej pracy duszpasterskiej ojca Serafina Kaszuby oraz o procesie beatyfikacyjnym opowiedzieli obecni na uroczystości min. ks. biskup Witalij Skomarowskij i ks. Władysław Czajka; ks. Witold Kowalów, teolog, główny redaktor wydawnictwa «Wołanie z Wołynia»; Walentyna Daniliczewa, starszy pracownik naukowy oddziału historycznego Rówieńskiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego; ks. Waldemar Szlachta z Korca; krajoznawca Czesław Chytry, autor książki «Przeszłość Rówieńszczyzny – daleka i bliska» i in.
Organizatorzy święta poinformowali, że proces beatyfikacyjny Serafina Kaszuby został rozpoczęty w Krakowie 2 grudnia 1992 r. 22 grudnia 2001 r. sprawa została przekazana do Rzymu. Rówieński krajoznawca Jarosław Kowalczuk zapoznał obecnych z wcześniej niedostępnymi materiałami archiwalnymi, którymi uzupełnił wystawę książek i publikacji o kapłanie, złożoną ze zbiorów biblioteki obwodowej i wydawnictwa «Wołanie z Wołynia».
Przekazał także kopie reprodukcji obrazów artystki Jewgenii Petrenko, które przedstawiają życie i działalność duszpasterską ojca Serafina Kaszuby. Swoimi wspomnieniami podzielili się: Walentyna Łukomska, Ludmiła Poliszczuk, Włodzimierz Miller, których rodziny znały osobiście о. Serafina Kaszubę. Ze wspomnień Ludmiły Poliszczuk: «Często Serafin zostawał nocować w naszym domu rodzinnym. Moi rodzice miłowali i szanowali Sługę Bożego.
Jadł bardzo mało, przeważnie chleb popijając herbatą. Prawie przez całą noc paliło się światło, bo pracował. Rano wyjeżdżał do innych miast Wołynia narażając zdrowie, a często też życie, żeby służyć wiernym swoją posługą duszpasterską…» Ludmiła Poliszczuk (pseudonim Władysława Krynicka) przetłumaczyła z języka polskiego na język ukraiński książkę o. Albina Janochy «Ojciec Serafin Alojzy Kaszuba (1910–1977)».
Biblioteka otrzymała w prezencie od wydawnictwa «Wołanie z Wołynia» książki o ojcu Serafinie Kaszubie i numery czasopisma, z którymi można zapoznać sią w dziale krajoznawczym. Dyrektor biblioteki Walentyna Jaroszczuk powiedziała, że ojciec Serafin Kaszuba jako kapłan, stanowił wzór męstwa i walki z istniejącym wtedy systemem totalitarnym. Dzięki współpracy z polską społecznością biblioteka uzyskała nowe, interesujące i przydatne materiały, które odkrywają imiona zakazane za czasów rządów radzieckich.
Artystycznym uzupełnieniem wydarzenia stały się piosenki wykonane w języku polskim i ukraińskim przez rówieńskie bandurzystki, siostry Irenę i Natalię Jewtuszok. Administracja i pracownicy biblioteki wyrażają wdzięczność za wsparcie w organizacji imprezy krajoznawcy Jarosławowi Kowalczukowi. Informacje: Beatyfikacja (łac. beatus – błogosławiony i łac. facio – czynię) – akt kościelny wydawany przez Kościół Katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną.
Została uznana jako kategoria oficjalna Prawa Kanonicznego przez papieża Urbana VIII w 1653 roku. Beatyfikacja jest uważana przez Kościół za «niższy poziom», pewny etap w procesie przygotowania kanonizacji (uk. wikipedia.org).
Natalia WOJTOWYCZ, Rówieńska Obwodowa Uniwersalna Biblioteka Naukowa
Monitor Wołyński № 12 (140) 25.06.2015
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!