Perkusista grupy „Skaldowie” – Jan Budziaszek – z rekolekcjami wielkopostnymi odwiedził parafię Pnikut w obwodzie lwowskim. Jako świecki rekolekcjonista głosi nauki po całym świecie, tym razem padło na małą parafię nieopodal Lwowa. O rekolekcjach w Pnikucie z świeckim rekolekcjonistą Janem Budziaszkiem rozmawiał Aleksander Kuśnierz z „Kuriera Galicyjskiego”.
Dlaczego zdecydował się pan przyjechać do Pnikuta?
Nie ma przypadku na świecie i jestem przekonany, że o moich tutaj spotkaniach u Pana Boga było zapisane przed wiekami. I tak zwanym „przypadkiem nieprzypadkowym” spotkałem siostrę Hannę, która studiuje na KULu i pochodzi z Pnikuta. Znalazła mnie w internecie, potem spotkaliśmy się na rekolekcjach, poznała moje koncerty uwielbienia w Rzeszowie, tak między innymi, jest to największy koncert uwielbienia Pana Boga na Ziemi. Siostra wiedziała, że prowadzę rekolekcje w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Moskwie i zapytała czy przyjadę do małej miejscowości na Ukrainie, odpowiedziałem – a dlaczego nie? Oczywiście, jeśli tylko ksiądz proboszcz mnie zaprosi. W wiosce na Ukrainie w życiu nie byłem i jest to dla mnie niesamowite doświadczenie. W sąsiedniej maleńkiej wiosce – Tamanowicach – w ogóle było tylko kilka osób, ale nie ma to dla mnie znaczenia, zawsze się modlę o to, aby chociaż jedno serce zostało poruszone. Zawsze się modle o to jedno serce, bez względu na to czy są to rekolekcje w Chicago, gdzie przychodziło półtora tysiąca ludzi, czy to jedna osoba w małej wiosce.
Jan Budziaszek – od 1965 w zespole Skaldowie, od 1979 współpracował z zespołem swingowym „Playing Family”. Grał z Jarosławem Śmietaną w grupie Extra Ball, w Kwartecie Tomasza Stańki, współpracował z Marylą Rodowicz i grupą Pod Budą, oraz z New Life’m. Uczestniczył w festiwalach muzycznych: Norymberga, Jazz Jambore, Bratysława, Berkeley, Reno. Zagrał ponad 5000 koncertów. Nagrał 30 płyt, jest ponadto autorem wielu godzin muzyki na potrzeby teatru i telewizji.
Jest świeckim rekolekcjonistą i autorem książek: „Dzienniczek perkusisty (część 1)”, „Dzienniczek perkusisty (Część 2)”, „Dzienniczek perkusisty – Odkrycie Ameryki”, „Królewska Droga Krzyża”, „Jan Budziaszek i Jacek Zieliński – Wielkich Polaków Modlitwy za ojczyznę”, oraz kilku książek wydanych w postaci kasety „Jan Budziaszek zaprasza do różańca”, „Do nieba idzie się”, „Medjugorski różaniec”, „Królewska droga krzyża”. Pomysłodawca koncertu „Jednego Serca, Jednego Ducha”, który odbywa się corocznie wieczorem w dniu Bożego Ciała w Parku Sybiraków w Rzeszowie.
29 czerwca 2006 odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 16 do 21 grudnia 2006 przewodniczył rekolekcjom bożonarodzeniowym w Żmigrodzie na Dolnym Śląsku, 13 lipca 2012 – w Dębowcu, na XXV Międzynarodowym Saletyńskim Spotkaniu Młodych.
Kresy24.pl/Kurier Galicyjski, org.wikipedia.pl