Białoruskie prawosławne duchowieństwo zwróciło się do metropolity Pawła o wstawiennictwo u Patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla i Świętego Synodu, w sprawie przyznania BCP statusu samorządnego Kościóła prawosławnego, pozostającego w jurysdykcji patriarchatu moskiewskiego.
Decyzja ta została podjęta na walnym zgromadzeniu eparchii metropolii mińskiej 16 grudnia br.
Jeśli problem zostanie rozwiązany pomyślnie, Białoruska Cerkiew Prawosławna (BCP) będzie mogła nareszcie samodzielnie wybierać metropolitę, choć kandydat i tak będzie musiał być zatwierdzony przez Moskwę. Ponadto, BCP miałaby większą elastyczność przy podejmowaiu decyzji dotyczących sposobu wewnętrznego zarządzania, sądów kościelnych, itp.
Według archiprezbitera Siergieja Liepiņa, przewodniczącego synodalnego wydziału informacji, nie ma mowy o całkowitej niezależności BCP i gwałtownych ruchach, które mogłyby przestraszyć wiernych:
– Jeśli Białoruska Cerkiew Prawosławna będzie samorządna, będziemy mieli więcej uprawnień przy podejmowaniua decyzji związanych z życiem cerkiewnym. Ale nawet w przypadku decyzji pozytywnej w sprawie samorządności białoruskiego kościoła, nadal pozostaniemy częścią Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i nadal będziemy wysławiać imię patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla podczas mszy.
Jak szybko zapadnie w Moskwie decyzja o sprzyznaiu statusu samorządności BCP, nie wiadomo. Jak powiedział Liepin, białoruscy duchowni zdecydowali o nadanie BCP statusu samorządności ze względu na gwałtowny wręcz rozwój życia cerkiewnego.
Przewodniczący synodalnego wydziału informacji mówi, że w 1989 roku na Białorusi była tylko jedna eparchia (diecezja), a dziś jest ich czternaście i jedna metropolia (archidiecezja). O ile 25 lat temu było na Białorusi 360 parafii i jeden klasztor, to dziś jest 1612 parafii posiadających osobowość prawną i 35 klasztorów. Białoruski Kościół Prawosławny ma 15 biskupów, posługę kapłańską pełni 1691 księży, 216 diakonów, 432 zakonników i mnichów.
Dwadzieścia pięć lat temu na Białorusi działało jedno prawosławne seminarium duchowne, w którym uczyło się około dwudziestu studentów. Dzisiaj jest jedna akademia, dwa seminaria, jeden Instytut Teologiczny, cztery szkoły średnie o profilu teologicznym, w których łącznie uczy się 1018 młodych ludzi.
Kresy24.pl/tut.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!