Inicjatywa „Wolne Miasto” uczciła w Brześciu rocznicę bitwy pod Orszą specjalnymi plakatami. Białoruskie portale internetowe relacjonujące to „wydarzenie” przybliżają czytelniokom historię zwycięskiej bitwy. Ku naszemu zdziwieniu, w wersji podawanej przez niektóre media niezależne, pod Orszą walczyło „białoruskie wojsko” w obronie „białoruskiego terytorium”.
„Bitwa na Kropiwieńskim polu miała miejsce 8 września 1514 roku w trakcie kolejnej wojny z Wielkim Księstwem Moskiewskim, kiedy wojska moskiewskie próbowały zająć terytorium Białorusi i Litwy. Jednym z głównych bohaterów bitwy pod Orszą był hetman Konstanty Ostrogski. To on stał na czele 30 – tysięcznej armii białoruskiego wojska, która całkowicie pokonała 80 – tysięczną armię wojska moskiewskiego” – pisze internetowe wydanie Naszej Niwy.
Białorusini szukając swojej tożsamości zapomnieli, że w 1514 r. przeciw Moskalom walczyło Wielkie Księstwo Litewskie wraz z kawalerią z Królestwa Polskiego. Wśród żołnierzy Ostrogskiego byli przodkowie Białorusinów ale także Polaków, Litwinów i Ukraińców. Wypieranie innych narodów z historii Wielkiego Księstwa i bitwy pod Orszą na pewno nie przybliża nas, Polaków i Białorusinów w poszukiwania prawdy historycznej.
Dopiero pod koniec lat 80., 8 września zaczął być obchodzony w BSRR jako Dzień Białoruskiej Chwały Wojskowej. W 1992 roku, w rocznicę wielkiej bitwy na Placu Niepodległości w Mińsku, 12 białoruskich oficeró i 3 tys. żołnierzy rezerwy złożyło uroczystą przysięgę na wierność swojej ojczyźnie i narodowi. Wielu oficerów poddawanych było po tym presji ze strony władz wojskowych, ale wkrótce potem, przysięgę na wierność Białorusi składać zaczęto we wszystkich jednostkach wojskowych.
Kresy24.pl/Polacy Grodzieńszczyzny
6 komentarzy
józef III
3 września 2014 o 15:17„białoruskie wojsko” w XVI wieku ! – cymbalizm prezentystyczny
józef III
3 września 2014 o 15:20to tak jak „rosyjskie na Kulikowym Polu” albo „włoskie pod Kartaginą”
Pahonia
4 września 2014 o 00:26A jaki był język urzędowy w tzw. Wielkim Księstwie Litewskim? A jaka moneta? A jaka religia? A czy można mówić o polskim wojsku w XVI wieku? Kiedy powstały państwa narodowe? Czy w bitwie pod Orszą przodkowie dzisiejszych Polaków walczyli tylko po jednej stronie czy może były wojska zaciężne sformowane z przodków dzisiejszych Polaków? Czy ówczesna Litwa była Litwą czy Lićwą? Gdzie się podziali ówcześni Żmudzini?
Nie takie to wszystko proste jak się niektórym komentującym wydaje!
longinus
11 września 2014 o 08:53na nagrobkach staroruski a urzędowo łacina drogi panie
Paweł
4 września 2014 o 09:20Musimy pomóc Panu Prezydentowi Putinowi ! WYŚMIEWAJMY WSZYSTKO, CO BIAŁORUSKIE !! Pan Prezydent Putin ma dość kłopotów z ukraińskimi niewdzięcznikami i faszystami, więc niech przynajmniej Białoruś zapomni, że jest Białorusią. BRAWO AUTOR !!!
RuskieSolariumGruz200
19 maja 2015 o 10:13Pomagaj sam. Polacy nie są głupcami, którzy pomagają swoim odwiecznym wrogom. Zapomniałeś, że nikt inny, tylko właśnie Rosjanie są winni wymordowania 1,5 miliona(!) Polaków . Na pohybel Imperium Zła ! Na pohybel putlerowcom !