Jest uważany za kandydata Moskwy. Metropolita czerniowiecki i bukowiński Onufry został zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.
To jeden z największych przeciwników europejskiej integracji Ukrainy, twardy zwolennik jedności z kościołem rosyjskim.
Wyboru metropolity kijowskiego i całej Ukrainy dokonał Sobór Biskupi UKP PM, który zebrał się 13 sierpnia w świątyni pw. Błogosławionych Antoniego i Teodozjusza na terenie Ławry Kijowsko-Pieczerskiej.
Czytaj również: „Precz z moskiewskim popem”. „Patriarchat Moskiewski przekleństwem Ukrainy”
Onufry (Orest Władimirowicz Berezowskij) urodził się 5 listopada 1944 we wsi Korytne w obwodzie czerniowieckim w rodzinie kapłana prawosławnego. Ma średnie wykształcenie techniczne i niepełne wyższe. W 1969 rozpoczął studia w Moskiewskim Seminarium Duchownym, rok później wstąpił do podmoskiewskiej Ławry Świętej Trójcy i św. Sergiusza w ówczesnym Zagorsku (obecnie Siergijew Posad). Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 roku. W 1980 otrzymał godność ihumena, a w 1986 – archimandryty. Pełnił ważne stanowiska kościelne w Rosji.
W 1990 otrzymał sakrę jako biskup czerniowiecki i bukowiński. Rok po tym, jak Ukraina ogłosiła niepodległość i odrodził się niezależny od Moskwy Ukraiński Kościół Prawosławny, odmówił podpisania listu do ówczesnego patriarchy moskiewskiego Aleksego II o udzieleniu nowej wspólnocie kościelnej autokefalii i został przeniesiony na rządcę diecezji iwanofrankowskiej, gdzie Moskwa chciała mieć oddanego sobie biskupa, ale w tym samym roku powrócił na katedrę biskupią w Czerniowcach.
Od 1994 ma godność arcybiskupa i jest stałym członkiem Świętego Synodu UKP PM. 22 listopada 2000 został metropolitą.
W lutym 2014, w związku z pogarszającym się stanem zdrowia metropolity Włodzimierza , został tymczasowym zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.
Istniejący formalnie dopiero od maja 1992 Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego jest jednym z trzech Kościołów prawosławnych na Ukrainie.
Kresy24.pl
1 komentarz
Natalia Baw
14 sierpnia 2014 o 12:56„promoskiewski” eh sensacja w tytule musi być nawet durnowata -_-
Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego – sama nazwa wskazuje, że po prostu podlega patriarsze Moskwy…