Z zawodu pisarz, z przekonania kontrrewolucjonista, narodowości antykomunistycznej, z Europy Wschodniej jako kraju pochodzenia. Tak siebie definiował Józef Mackiewicz, którego barwna i surowa postać, ale przede wszystkim jego literatura, powracają w najnowszym wydaniu książki Włodzimierza Boleckiego „Ptasznik z Wilna”.
Wydanie trzecie z 2013 roku, poszerzone, uzupełnione, w twardej oprawie, ilustrowane fotografiami – oto godny pomnik wybitnego prozaika, wciąż nieobecnego w powszechnej świadomości czytelników polskiej literatury – rekomenduje książkę Jakub Augustyn Maciejewski na portalu acana.pl.
Książka liczy ponad 700 stron, ale czyta się ją jednym tchem – opowieść oscyluje wokół dwóch najważniejszych wątków. Z jednej strony zapoznajemy się z biografią Mackiewicza, w której Włodzimierz Bolecki szeroko omawia tzw. sprawę Mackiewicza, a więc kampanię oskarżeń i pomówień wobec Autora „Drogi donikąd”, któremu zarzucano kolaborację z niemieckim okupantem hitlerowskim. Z drugiej strony „Ptasznik z Wilna” to opowieść o wyrazistej karcie polskiej literatury XX wieku, czyli o twórczości pisarza wyrażonej głównie w powieściach, ale także w bezpardonowej publicystyce.
Kolejne wydanie „Ptasznika z Wilna” to żywotny dowód na to, że Mackiewicz wciąż walczy o swoje racje, z kart biografii ożywa ponownie, by zrobić nam wyrzut z współczesnej bierności i nieskuteczności.
Polecamy!
Kresy24.pl/arcana.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!