Żona Alesia Bialackiego wezwała Zachód, by nie godził się na żadne kompromisy wobec Białorusi. Występując na Trzecim Forum Praw Człowieka w Wilnie, Natalia Pińczuk apelowała do krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczone, o wypracowanie twardego, spójnego i konsekwentnego stanowiska wobec reżimu Łukaszenki .
Pińczuk skierowała postulat do krajów Zachodu, by nie rezygnowały z żądań rehabilitacji więźniów politycznych i naciskały na władze Białorusi dopóty, dopóki wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną zwolnieni – informuje Radio Svaboda.
„W niektórych artykułach i wystąpieniach obrońców praw człowieka z Białorusi, zaczęły się pojawiać propozycje – jakoby pokojowego rozwiązania (uwolnienia więźniów politycznych red.) – rezygnacji z wymogu pełnej rehabilitacji więźniów politycznych, bo – podobno reżim i tak się na to nie zgodzi. A mnie się ciągle wydaje, że – po pierwsze; należy zachowywać się konsekwentnie i mówiąc od początku o rehabilitacji, nie wolno wycofywać się teraz z tego stanowiska. Po drugie, w rzeczywiści bez zrehabilitowania tych ludzi, oni pozostaną pozbawieni praw obywatelskich, pozostanie im tylko „połowa wolności”, – powiedziała Natalia Pińczuk.
Pińczuk potwierdziła raz jeszcze swój apel do USA i krajów UE, aby przyjęły spójne i konsekwentne stanowisko wobec Białorusi.
„Oficjalny Mińsk rozumie tylko siłę, spójność i konsekwencję. Wahania i kompromisy, to dla niego dowód słabości przeciwnika. My, rodziny więźniów politycznych oczekujemy od zjednoczonej Europy i USA stanowczości i wykorzystania wszystkich instrumentów nacisku. Jest również bardzo ważne, aby amerykańskie i europejskie podejście były bardziej skoordynowane” – powiedziała.
Natalia Pińczuk jest przekonana, że takie stanowiski podziela również jej mąż – Aleś Bialacki szef Centrum Praw Człowieka „Viasna”, który odbywa wyrok więzienia w kolonii karnej w Bobrujsku.
Obecnie na Białorusi jest dziewięciu więźniów politycznych, uznanych przez międzynarodową organizację Amnesty International za więźniów sumienia. Są to Mykoła Stakiewicz, Aleś Bialackij, Nikołaj Autuchowicz, Jewgienij Waśkowicz, Andriej Hajdukau, Nikołaj Dziedok, Eduard Lobau, Igor Oliniewicz i Artiom Prokopienko,
Społeczność międzynarodowa i organizacje praw człowieka domagają się uwolnienia białoruskich więźniów sumienia. Unia Europejska i Stany Zjednoczone objęły sankcjami wizowymi i ekonomicznymi dyktatora oraz jego popleczników – urzędników i biznesmenów zaangażowanych w represje i finasowanie reżimu, aby przyspieszyć ich uwolnienie.
Kreys24.pl/svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!