Strach Rosjan przed sierpniem można by uznać za przesąd, gdyby nie to, że właśnie w tym miesiącu wydarzały się rzeczy naprawdę straszne – pisze Masha Gessen na blogu w The International Herald Tribune.
A każde z tych strasznych wydarzeń oznaczało, według dziennikarki, początek nowego etapu w rosyjskiej historii.
Pucz 1991 roku pokazał, że sowiecki reżim przegnił do końca; zaczął się etap postsowiecki.
Wydarzenia w 1998 – że nowe włądze są gotowe łgać i oszukiwać naród tak samo, jak sowieckie; to był początek etapu utraty zaufania do rządu.
Wybuch w centrum handlowym na moskiewskim Placu Maneżowym 31 sierpnia 1999 był pierwszym z serii zamachów (we wrześniu miały miejsce eksplozje w budynkach mieszkalnych: w Dagestanie, Moskwie, Wołgodońsku w obwodzie rostowskim), które nowy premier Putin wykorzystał jako pretekst do rozpoczęcia wojny w Czeczenii. Popularność Putina zaczęła rosnąć. Rozpoczęła się jego era – pisze Gessen, przypominając kolejne rosyjskie sierpnie:
W 2000 roku to w sierpniu zatonął okręt podwodny „Kursk”, a zapis wypowiedzi Putina trafił do telewizji. Zrozumiał wtedy, że telewizja może go zniszczyć, więc postanowił zniszczyć telewizję. Zaczęła się kontrola Kremla nad środkami masowego przekazu.
W sierpniu 2008 rosyjskie wojska wtargnęły do Gruzji i zaanektowały Osetię Południową. „Pięciodniowa wojna” pokazała, że rosyjski rząd nie będzie już nawet stwarzać pozorów szacunku dla prawa międzynarodowego.
Skazanie w 2012 roku członkiń zespołu Pussy Riot na dwa lata więzienia dało poczatek masowym prześladowaniom politycznym.
Gdybyście byli Rosjanami, też balibyście się sierpnia – puentuje Gessen.
Rosyjska dziennikarka Masha Gessen pracowała w latach 1981–1991 w Stanach Zjednoczonych. Pisała m.in. dla „The New Republic” i „New Statesman”. Jest rosyjską korespondentką „US News & World Report”. Autorka książek dotyczących głównie życia społecznego i politycznego współczesnej Rosji, w tym wydanej w Polsce powieści „Putin. Człowiek bez twarzy”, w której opowiada o karierze funkcjonariusza KGB niskiej rangi, który został prezydentem Rosji, zlikwidował dorobek demokratycznych przemian, sprawił, że kraj ponownie stał się zagrożeniem dla świata i swoich własnych obywateli. Przejął kontrolę nad mediami, rozprawił się z przeciwnikami politycznymi (którzy skończyli na wygnaniu albo w grobie) i zniszczył jeszcze nieokrzepły system wyborczy, koncentrując całą władzę w rękach swoich zwolenników.
Kresy24.pl/The New York Times
1 komentarz
JURIJ RUSKI BANDYTA
27 marca 2015 o 19:58W SIERPNIU 1920 BOLSZEWICKIE BYDŁO ZOSTAŁO UKATRUPIONE W NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ – „JESZCZE 16 WIORST I JEWROPA” – RYCZAŁ TROCKI A POTEM DOSTAŁ CZEKANEM W ŁEB – TEŻ W SIERPNIU, DOKŁADNIE 20 LAT PÓŹNIEJ… })