Rząd w Pradze przyznał Białorusinom mieszkającym w Czechach status mniejszości narodowej. Teraz Białorusini będą mogli posługiwać się własnym językiem w oficjalnych instytucjach i otwierać szkoły z białoruskim językiem nauczania.
Jak informuje telewizja Biełsat, rząd czeski uznał mniejszości białoruską i wietnamską. Ich przedstawiciele wejdą do Państwowej Rady ds. Mniejszości Narodowych. Wcześniej Białorusini zapraszani byli do udziału w posiedzeniach rady w charakterze gości. Według szefa stowarzyszenia Białorusinów w Republice Czeskiej „Pahonia” – Jurija Stankiewicza, zostali już poinformowani na jaką pomoc mniejszości narodowe mogą liczyć od państwa, aby rozwijać swój język i kulturę.
Przyznany Białorusinom status pozwoli otwierać Białorusinom szkoły w miejscach zwartego zamieszkiwania. Na razie funkcjonuje tylko niedzielna szkółka dla dzieci w Pradze.
Stowarzyszenie „Pahonia” od trzech lat starało się o przyznanie Białorusinom statusu mniejszości narodowej. Jurij Stankiewicz powiedział „Biełsatowi”, że w niedalekiej przyszłości członkowie stowarzyszenia spotkają się, aby wspólnie zastanowić się, w jaki sposób będą korzystać ze swoich praw w przyszłości.
Według członka stowarzyszenia „Pahonia” Witalija Timoszczenko, w Czechach mieszka około 7 tysięcy Białorusinów, w tym studenci i osoby posiadające pozwolenie na pobyt stały.
Status mniejszości narodowej przyznawany jest społecznościom, które od dawna mieszkają w Czechach i posiadają wystarczającą liczbę przedstawicieli z obywatelstwem czeskim. Prawo nie określa konkretnych ilości takich przedstawiciel.
Republika Czeska przyznała status mniejszości Bułgarom, Węgrom, Grekom, Niemcom, Polakom, Rosjanom, Słowakom, Serbom, Chorwatom, Ukraińcom i Cyganom.
Kresy24.pl za „Biełsat”
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!