60 lat temu, 1 lipca 1953 roku wyszedł pierwszy numer „Kuriera Wileńskiego”. Tego samego dnia 21 lat temu została nadana pierwsza audycja polskiej rozgłośni Radio „Znad Wilii”.
„Wkraczając w kolejny rok, z dumą możemy stwierdzić, że byliśmy zawsze
w epicentrum wydarzeń, a informacje przekazywaliśmy w sposób rzetelny
i pełny”- czytamy w jubieluszowym tekście Radia „Znad Wilii”.
„Znad Wilii” do dziś pozostaje jedyną polską rozgłośnią na terenie Litwy. Jej pomysłodawcą i założycielem jest polityk i adwokat Czesław Okińczyc – sygnatariusz Aktu Niepodległości Liwy, doradca premiera Andriusa Kubiliusa. Początkowo rozgłośnia nadawała przez 12 godzin na dobę. Po roku otrzymała licencję na program całodobowy. Jedną z najważniejszych funkcji radia była promocja języka polskiego i polskiej kultury. Radio Znad Wilii jest słyszalne w promieniu stu kilometrów od Wilna, dzięki czemu dociera także do Polaków na Białorusi. Dla nich nadawany jest program w języku białoruskim Radia „Racja” z Warszawy.
Na program jedynego polskiego radia na Litwie składają się audycje tematyczne, kulturalne, wiadomości w rejonów wileńskiego i solecznickiego i co godzinę – najświeższe wiadomości z Litwy. Mimo dużej konkurencji, Radio Znad Wilii jest obecnie jedną z najpopularnieszych rozgłośni radiowych na Litwie – nie tylko wśród Polaków, ale i wśród Litwinów.
„Tak chyba było sądzone z góry, że gazeta założona po wojnie po to, by sowietyzować niepokornych Polaków na Wileńszczyźnie, stała się obok szkół polskich i zespołu ludowego „Wilia” jednym z trzech legalnych filarów polskości na Litwie w okresie sowieckim” – konstatuje z okazji 60-lecia i 17 tysięcy wydań „Kurier Wileński”.
Dziennik ukazuje się od 1953 roku. Pierwszy numer wyszedł 60 lat temu pod nazwą „Czerwony Sztandar” (używana była do 9 lutego 1990 roku).
„Jubileusz „Kuriera Wileńskiego” jest okazją, by przypomnieć, że w okresie najostrzejszej walki o to, czy Litwa będzie państwem niezależnym (…), „Kurier Wileński”, nie zważając na podnoszącą się wówczas falę polonofobii, jednoznacznie stanął w obronie niepodległego państwa litewskiego. Za tę postawę redakcja polskiego dziennika została poddana represjom ze strony sowieckich władz. Gazeta jednak bezkompromisowo walczyła o naszą i waszą wolność” – piszą jej dziennikarze.
Zauważając, że w wolnej i niezależnej Litwie wciąż są politycy zarzucający Polakom brak lojalności, deklarują kontynuację walki o polskość.
Kolegom z „Kuriera” i Radia znad Wilii gratulujemy, a z okazji pięknych jubileuszy życzymy sukcesów!
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!