Ulgi na egzaminie z języka litewskiego dla uczniów szkół mniejszości narodowych są sprzeczne z konstytucyjną zasadą równych możliwości wszystkich obywateli – orzekł Litewski Naczelny Sąd Administracyjny.
Decyzja sądu nie dotyczy tegorocznych maturzystów. Przyszłoroczni będą musieli zdawać egzamin z języka na identycznych zasadach jak uczniowie szkół litewskich.
Wyrokiem nie są zaskoczeniu politycy AWPL. „Przy obecnych naciskach i tworzeniu wokół sprawy zamieszania, można było się tego spodziewać” – cytuje zw.lt wiceprzewodniczącego Sejmu Litwy z ramienia AWPL Jarosława Narkiewicza.
„Nie uważamy tego za porażkę. Będziemy szukać innych dróg i rozwiązań. Mamy swoje postulaty, według których będziemy dążyć do celu. Ten problem dotyczy naruszenia prawa pod względem podstawowych praw obywatelskich, które obowiązują wszystkich. (…) Po zapoznaniu się z wynikami tegorocznego egzaminu będziemy się zastanawiać, co jeszcze można zrobić w tej kwestii” – powiedział Narkiewicz.
„Obecnie obowiązująca redakcja Ustawy o oświacie powinna być zmieniona i przywrócone obowiązywanie poprzedniej jej redakcji. (…) Po raz kolejny podkreślamy, że egzamin maturalny z języka litewskiego i literatury z zasady nie może być ujednolicony, bowiem język ojczysty zawsze takowym pozostanie, zaś inny język – nawet tak ważny jak państwowy – zawsze pozostanie jedynie językiem wyuczonym. Cechy wrodzone warunkują fakt, że człowiek nie może mieć dwóch języków ojczystych. Nie ulega wątpliwości, że obecnie obowiązująca redakcja Ustawy o oświacie powinna być zmieniona i przywrócone obowiązywanie poprzedniej jej redakcji. Żywimy nadzieję, że tak się też stanie” – czytamy w oświadczeniu biura prasowego AWPL wydanym po ogłoszeniu decyzji sądu.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!