Na platformie miejscowej telewizji kablowej „Wola-kabel” ruszyła ukraińska wersja ogólnoświatowej telewizji katolickiej EWTN.
9 czerwca o. Sergiusz Panczenko OMI, dyrektor Katolickiego Centrum Medialnego i Katolickiej Telewizji EWTN na Ukrainie przekazał katolikom Winnicy wiadomość o uruchomieniu Eternal Word Television Network.
Telewizja Wiecznego Słowa, założona przez ubogą zakonnicę, dociera już do przeszło 200 mln domów w 140 krajach. Programy tej największej telewizji katolickiej na świecie będą od teraz mogli oglądać również mieszkańcy Winnicy.
Siedziba EWTN znajduje się w Birmingham, w amerykańskim stanie Alabama, gdzie katolicy stanowią kilkuprocentową mniejszość. Jest medialnym fenomenem. Na początku lat 80. XX w. matka Angelika, przełożona klasztoru Klarysek od Wieczystej Adoracji, zaczęła przekształcać przyklasztorny garaż w pierwsze studio telewizyjne. Jej budżet wynosił 200 dolarów, a wiedza na temat mediów ograniczała się do obsługi pilota od telewizora. Telewizja wystartowała 15 sierpnia 1981 r. Trwający cztery godziny dziennie program ograniczał się do konferencji nagrywanych przez matkę Angelikę oraz do starych religijnych filmów. Z tak ubogą ramówką telewizję EWTN oglądało niespełna 300 tys. osób. Dwa lata później zakonnica uruchomiła linię telefoniczną dla telewidzów, zaprosiła ludzi do studia i zaczęła prowadzić talk-show na żywo. Kobieta w zakonnym habicie przyciągnęła przed telewizory miliony Amerykanów. W 1987 r. EWTN zaczęła nadawać 24-godzinny program.
Codzienną ramówkę telewizji wypełniają m.in. transmisja Mszy św., modlitwa różańcowa, program informacyjny na temat życia Kościoła, programy publicystyczne przybliżające jego historię oraz nauczanie, wykłady na temat Pisma Świętego, filmy religijne, programy dla dzieci i młodzieży. Dużym zainteresowaniem cieszy się talk-show o. Mitcha Pacwy, jezuity polskiego pochodzenia, który rozmawia z zaproszonymi do studia gośćmi oraz odpowiada na pytania telewidzów i zebranej w studiu publiczności.
W 1990 r. matka Angelika otworzyła katolicką radiostację. O swoich planach dyskutowała z Janem Pawlem II. Podczas jednego ze spotkań przedstawiła papieżowi wizję dotarcia z sygnałem radiowym i telewizyjnym do krajów Ameryki Południowej oraz Europy Wschodniej. Ojciec Święty zapytał: „A potem?”. „Potem dotrzemy do Rosji” – odpowiedziała. „A potem?” – kontynuował papież. „A potem do Chin”. – „A potem?” – zapytał jeszcze raz, śmiejąc się, że matce Angelice zaczyna brakować terenów, do których mogłaby wysłać Dobrą Nowinę.
Dziś EWTN uchodzi za największą na świecie sieć mediów religijnych. Nadaje w językach angielskim, hiszpańskim, francuskim i niemieckim. Obok kilku stacji telewizyjnych i radiowych do EWTN należą także dwutygodnik „National Catholic Register” oraz portal internetowy. W świecie katolickich mediów pod względem ilości użytkowników portal EWTN ustępuje tylko oficjalnej stronie Watykanu.
EWTN jest organizacją non profit. Nie otrzymuje pieniędzy od amerykańskiego episkopatu ani z żadnej diecezji. Nie emituje też reklam. Mimo to roczny budżet EWTN wynosi ok. 40 mln dolarów. Wszystkie pieniądze pochodzą od telewidzów, radiosłuchaczy oraz czytelników.
Od samego początku sygnał EWTN jest darmowy i można go odbierać bez specjalnych opłat czy abonamentu.
Niektóre programy EWTN emituje w Polsce Telewizja Trwam.
Kresy24.pl
więcej o EWTN: Gość Niedzielny, Telewizja bez grosza
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!