Na Ukrainie przygotowywana jest ustawa o całkowitym wycofaniu rosyjskich produktów informatycznych z obrotu do 2030 roku. Poinformowano o tym na oficjalnym portalu Rady Najwyższej Ukrainy.
„W kontekście agresji hybrydowej wobec Ukrainy zaistniała obiektywna potrzeba prawnego uregulowania kwestii uznawania takich produktów [mowa o rosyjskich produktach informatycznych – red.] za wrogie” – twierdzą autorzy projektu ustawy.
Głównym problemem jest to, że obecne przepisy nie zawierają jasnych kryteriów, według których można by zdefiniować wrogie oprogramowanie.
Autorzy projektu ustawy proponują uznanie za wrogie produktów informatycznych, które zostały stworzone przez Federację Rosyjską (lub należą do państwa agresora), mają beneficjentów powiązanych z państwami wrogimi Ukrainie, są wykorzystywane do gromadzenia lub przekazywania informacji w sposób zagrażający Ukrainie, znajdują się na otwartych listach sankcyjnych innych państw lub organizacji.
Eksperci proponują utworzenie oficjalnej listy zakazanych produktów, którą będzie prowadzić Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji. Zakłada się, że propozycje dotyczące listy przedstawią Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Narodowy Bank Ukrainy.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta, główne jej zapisy wejdą w życie sześć miesięcy po jej opublikowaniu. Ograniczenia dotyczące wrogich produktów IT dotkną agencje rządowe, infrastrukturę krytyczną, sektor obronny i systemy płatnicze.
Naruszenie zakazu będzie karane sankcjami finansowymi – 2% rocznych obrotów firmy od 1 stycznia 2030 r. Wyjątki przewidziane są jedynie dla służb wywiadowczych.
Przypomnijmy, firma „Apple” zdecydowała się odłączyć Rosjan od Apple Developer Enterprise Program, platformy do tworzenia aplikacji korporacyjnych. Z platformy ADEP korzystały niemal wszystkie duże korporacje i firmy deweloperskie w Federacji Rosyjskiej. Dzięki niej pracownicy firm mieli dostęp do narzędzi cyfrowych w swoim ekosystemie.
W momencie wprowadzenia ograniczeń Rosja nie miała alternatywy dla ADEP. W związku z tym, zdaniem Rosjan, rosyjskie firmy napotkały poważne trudności. Donoszono również, że Google zdecydowało się wstrzymać dochody twórców aplikacji z Federacji Rosyjskiej.
Opr. TB, itd.rada.gov.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!