
Minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko i sekretarz skarbu USA. Fot: facebook.com/yulia.svyrydenko
Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do surowców mineralnych Ukrainy.
Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy. Umowa między rządami Stanów Zjednoczonych i Ukrainy zawiera wzmiankę o pomocy wojskowej.
Jak informuje Ukraińska Prawda, na etapie negocjacji Ukraina i Stany Zjednoczone podzieliły umowę na kilka komponentów. Dwustronne porozumienie, podpisane w środę w Waszyngtonie, ustala polityczne parametry współpracy między dwoma rządami w zakresie eksploatacji złóż mineralnych, sprzedaży surowców mineralnych, a także amerykańskiej pomocy, w tym pomocy wojskowej, jaką Ukraina otrzyma w przyszłości.
Jednak wiele szczegółów, także tych o znaczeniu politycznym, zostanie określonych w „porozumieniu technicznym”, które nie jest jeszcze gotowe do podpisania. Umowa podpisana w środę liczy zaledwie 12 stron. Dla porównania, poprzedni projekt, który USA przekazały Ukrainie w marcu , napisany tą samą czcionką, zajmuje ponad 90 stron.
Jak poinformowała minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko, umowa przewiduje, że pełna własność i kontrola pozostają po stronie Ukrainy.
Wszystkie zasoby na terytorium Ukrainy i wodach terytorialnych należą do Ukrainy. To państwo ukraińskie decyduje, gdzie i co będzie wydobywać. Ziemia i to co w niej się znajduje pozostaje własnością Ukrainy — jest to zapisane w umowie.
Fundusz Inwestycyjny na rzecz Odbudowy Ukrainy jest tworzony w proporcji 50/50 i zarządzany będzie wspólnie. Żadna ze stron nie będzie miała dominującego głosu, co odzwierciedla równe partnerstwo między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi.
Portal New Voice wskazuje, ze umowa nie przewiduje żadnych zmian w procesach prywatyzacyjnych ani w zarządzaniu przedsiębiorstwami państwowymi – nadal będą one własnością Ukrainy. Firmy takie jak Ukrnafta i Energoatom pozostają własnością państwa.
W umowie nie ma żadnej wzmianki o zobowiązaniach Ukrainy wobec Stanów Zjednoczonych. Wdrożenie umowy pozwoli obu krajom na zwiększenie potencjału gospodarczego poprzez równą współpracę i inwestycje.
Rząd Ukrainy zapewnia, że Umowa jest zgodna z Konstytucją, z prawem krajowym, nie jest sprzeczny z żadnymi zobowiązaniami międzynarodowymi Ukrainy i nie zmienia kursu integracji europejskiej
Fundusz będzie zasilany dochodami wyłącznie z nowych licencji
Dotyczy to 50% środków z nowych licencji na projekty z zakresu materiałów krytycznych oraz ropy i gazu, które zostaną przekazane do budżetu po utworzeniu Funduszu. Do Funduszu nie wlicza się dochodów z projektów już rozpoczętych ani przychodów przewidzianych w budżecie. Porozumienie dotyczy dalszej współpracy strategicznej.
Aby Fundusz mógł funkcjonować, konieczna jest jedynie zmiana Kodeksu Budżetowego. Samo Porozumienie musi zostać ratyfikowane przez Radę Najwyższą.
Fundusz jest wspierany przez rząd USA za pośrednictwem agencji DFC, co pomoże Ukrainie przyciągnąć inwestycje i technologie od firm zarówno w USA, jak i w UE i innych krajach, które wspierają walkę z rosyjskim wrogiem. Transfer technologii i rozwój stanowią istotny element Porozumienia.
Co ważne, dochody i składki Funduszu nie podlegają opodatkowaniu ani w USA, ani na Ukrainie, dzięki czemu inwestowanie przynosi możliwie najlepsze rezultaty.
Jak będzie działać Fundusz?
Stany Zjednoczone wnoszą wkład do Funduszu. Oprócz bezpośrednich środków finansowych mogą również zapewnić NOWĄ pomoc — na przykład systemy obrony powietrznej dla Ukrainy.
Ukraina wpłaca 50% dochodów budżetu państwa z nowych opłat licencyjnych. Ukraina może również dokonać dodatkowych wpłat poza kwotą podstawową, jeśli uzna to za konieczne. Chodzi o współpracę na kolejne dziesięciolecia.
Następnie Fundusz inwestuje w projekty górnicze, naftowo-gazowe, a także w powiązaną z nimi infrastrukturę lub przetwórstwo. Ukraina i Stany Zjednoczone wspólnie ustalą konkretne projekty inwestycyjne, na które zostaną przeznaczone środki.
Jak powiedziała minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko, przez pierwsze 10 lat zyski i dochody Funduszu nie będą dystrybuowane, ale będą mogły być inwestowane wyłącznie na Ukrainie – „w nowe projekty lub odbudowę”.
ba za nv.ua/eurointegration.com.ua
1 komentarz
Enricco
1 maja 2025 o 15:318 maja zniknie część mostu krymskiego, a sowieci: “nikczemne, haniebne!” 🙂