
Spotkanie clonk Inicjatywy Trójmorza w Warszawie. Fot: t.me/tsikhanouskaya
Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska wystąpiła na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Warszawie, gdzie przybyła na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.
Białoruś nie powinna być dla Rosji poligonem wojskowym, ale częścią stabilnego i bezpiecznego regionu – powiedziała demokratyczna liderka Swietłana Cichanouska 29 kwietnia na Zamku Królewskim, przemawiając na szczycie Inicjatywy Trójmorza.
„Chcę powrotu Białorusi do przestrzeni europejskiej – nie tylko politycznie, ale także gospodarczo, logistycznie i energetycznie” – powiedziała.
„Inicjatywa Trójmorza jest platformą, na której możemy budować przyszłe partnerstwa na rzecz wolnej Białorusi”.
Cichanouska podkreśliła, że „izolacja Białorusi realizowana przez reżim” Alaksandra Łukaszenki jest sprzeczna z interesami narodu i „odcina kraj od współpracy” z państwami sąsiednimi.
Podczas gdy Cichanauska rozmawiała w Warszawie z zachodnimi i politykami, Aleksander Łukaszenka przez cztery godziny umawiał się w Wołgogradzie z Władimirem Putinem na ściślejszą integrację Białorusi i Rosji w ramach Państwa Związkowego.
Na szczycie w Warszawie wystąpił on-line prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Powiedział min. do zgromadzonych, że Rosja „coś przygotowuje” na Białorusi tego lata, wykorzystując jako pretekst ćwiczenia wojskowe „Zapad-2025”.
Dodał, że „w ten sposób zazwyczaj rozpoczynają się nowe ataki” ze strony Rosji.
„Ale gdzie tym razem?” Nie wiem. Ukraina? Litwa? Polska? Broń Boże! Ale wszyscy musimy być gotowi. „Wszystkie nasze instytucje są otwarte na współpracę” – powiedział polityk.
Powołanie Inicjatywy Trójmorza zainicjowali Prezydenci Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar–Kitarović podczas spotkania przywódców państw regionu na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w 2015 roku, natomiast inauguracyjny szczyt Inicjatywy odbył się w Dubrowniku w 2016 r.
Inicjatywa skupia 13 państw członkowskich UE: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię, Węgry oraz Grecję, która dołączyła w 2023 r.; dwa państwa stowarzyszone uczestniczące – Ukrainę i Mołdawię. Partnerami strategicznymi Inicjatywy Trójmorza są: Stany Zjednoczone, Japonia, Komisja Europejska i Niemcy.
Po raz pierwszy w szczycie tej inicjatywy wziął udział przedstawiciel demokratycznych sił Białorusi.
Rozmowy w 4 oczy trwały 4 godziny. Co uzgodnili Putin i Łukaszenka
oprac.ba/@tsikhanouskaya
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!