Dzisiaj doszło pomiędzy Ukrainą a Rosją do kolejnej wymiany jeńców. To największa z dotychczasowych. Ukraina odzyskała z rosyjskiej niewoli 189 żołnierzy. Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Powrót naszych ludzi z niewoli rosyjskiej jest dla każdego z nas zawsze bardzo dobrą wiadomością. A dzisiaj jest jeden z takich dni: naszemu zespołowi udało się odesłać 189 Ukraińców” – skomentował.
Wśród uwolnionego personelu wojskowego znajdują się obrońcy zakładów Azowstal i Mariupola, elektrowni jądrowej w Czarnobylu, Wyspy Węży i innych operacji wojskowych. Są wśród nich żołnierze, sierżanci i oficerowie. Według Zełenskiego są to gwardziści narodowi, w tym żołnierze brygady „Azow”, strażnicy graniczni, żołnierze obrony terytorialnej oraz marynarze i żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy. Z niewoli powróciło także dwóch cywilów, którzy zostali zatrzymani w Mariupolu.
„Krewni i przyjaciele czekają na wszystkich w domu. To radość, że udało nam się ich sprowadzić. Dziś kolejnych 189 rodzin jest szczęśliwych” – stwierdziła prezydent Ukrainy.
„Pracujemy nad uwolnieniem z rosyjskiej niewoli każdego i każdą. To jest nasz cel. Nie zapominamy o nikim. Dziękujemy zespołowi, który robi wszystko, aby nasi ludzie powrócili. Dziękujemy wszystkim partnerom, w tym Zjednoczonym Emiratom Arabskim, kto nam w tym pomaga” – podkreślił Zełenski.
Jednocześnie w Telegram w kanale Sztabu Koordynacyjnego ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi odnotowano, że jest to jedna z największych wymian przeprowadzonych przez ukraińskie dowództwo od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę.
Tym samym 11. wymiana w 2024 r. pozwoliła na uwolnienie 87 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy (w tym 17 z obrony terytorialnej), 43 z Gwardii Narodowej Ukrainy, 33 z Państwowej Służby Granicznej i 24 z Marynarka Wojennej.
„Oprócz Mariupola i Wyspy Węży zwolnieni bronili Ukrainy na kierunkach donieckim, ługańskim, charkowskim, zaporoskim, chersońskim, a żołnierze Gwardii Narodowej pełnili straż w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Odzyskaliśmy także tych schwytanych w obwodzie kurskim” – czytamy w komunikacie.
Sztab Koordynacyjny dodał, że tym razem zwolniono 173 szeregowców i sierżantów oraz 14 oficerów.
Podkreśla się, że wielu obywateli Ukrainy przebywało w niewoli rosyjskiej ponad 2,5 roku. Obrońcy mają przewlekłe choroby, urazy powstałe w wyniku wybuchu min i ciężkie rany.
Dowództwo przypomniało także, że największy wymiana jeńców nastąpiła 3 stycznia br. Wtedy na Ukrainę powróciło 230 osób.
W sumie z niewoli rosyjskiej w ramach prac Sztabu Koordynacyjnej powróciło już 3956 osób, z czego 1358 w 2024 roku.
7 grudnia br. rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec poinformował, że przed Nowym Rokiem mogą napływać pozytywne wieści w sprawie powrotu Ukraińców z niewoli rosyjskiej, nie wykluczył jednak, że agresor może zerwać porozumienia. Następnie zauważył, że głównym mediatorem w kwestii powrotu jeńców są Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Ostatnią wymianę jeńców Ukraina i Rosja przeprowadziły w połowie października. Ukraina odzyskała wtedy 95 żołnierzy. „Specyfiką tej wymiany jest to, że do domu wraca wielu Ukraińców, którzy otrzymali tzw. „wyroki” od wymiaru sprawiedliwości kraju agresora i zostali „skazani”: 28 na wieloletnie kary i 20 na dożywocie za obronę własnej ziemi od agresora” – skomentował wówczas prezydent Ukrainy.
Opr. TB, UNIAN, t.me/Koord_shtab
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!