Na obrzeżach Pniew w Wielkopolsce doszło do wycieku ropy z rurociągu „Przyjaźń”. Według straży pożarnej, w związku z awarią nie ma zagrożenia pożarem czy wybuchem.
O wycieku powiadomił operator ropociągu „Przyjaźń” – firma PERN – oraz Polska Straż Pożarna.
Miejsce wycieku znajduje się w rejonie drogi krajowej nr 92, w pobliżu miasta Pniewy. Nie ma zagrożenia pożarem lub eksplozją.
Spółka PERN poinformowała, że wyciek został wykryty na jednej z dwóch nitek odcinka zachodniego, dostarczającego ropę naftową do rafinerii w Niemczech.
„Natychmiast zostało wyłączone tłoczenie na uszkodzonej nitce, a dostawy ropy są kontynuowane drugą nitką, której możliwości techniczne w pełni zabezpieczają potrzeby wolumenowe klientów” – pisze spółka w komunikacie.
Teraz ten odcinek ropociągu jest wymieniany na nowy.
Poinformowano, że przyczyny zdarzenia nie są jeszcze znane, a ich wyjaśnieniem zajmie się wewnętrzna komisja funkcjonująca w PERN. Nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.
„Przyjaźń” to największy na świecie system rurociągów naftowych, zbudowany w latach 60. XX wieku w celu dostarczania ropy naftowej do krajów Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, zwanej RWPG – Węgier, Czechosłowacji, Polski i NRD.
Rurociąg, którego średnica wynosi do 1020 mm, rozpoczyna bieg w Almietjewsku, biegnie
Trasa biegnie z Rosji z Almietijewska poprzez Samarę i Briańsk, gdzie jedna z nitek (o średnicy do 800 mm) odchodzi do Windawy na Łotwie (Uniecza – Połock – Możejki – Windawa), a dalej do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę (odcinek polski rozpoczyna się w Adamowie w województwie podlaskim) do Lipska w Niemczech, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier.
Przepustowość odcinka zachodniego, który przebiega przez Polskę, wynosi 27 mln ton ropy rocznie.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!