Żołnierze XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego na Łotwie, którzy kończą półroczną służbę, ustawili krzyż na Górze Krzyży pod Szawlami na Litwie jako wotum dziękczynienia za zmianę PKW Łotwa oraz jako prośbę o bezpieczny powrót do kraju i o Bożą opiekę na dalsze lata życia i służby, z pamięcią o rodzinach, które czekają w kraju. Żołnierze w czasie trwania XV zmiany zaangażowali się w pomoc charytatywną dla Polaków mieszkających na Kresach.
„To jest nasz wyraz przywiązania do tradycji i podziękowania Panu Bogu za opiekę, za naszą misję, za bezpieczną służbę” – mówi dowódca XV zmiany PKW na Łotwie mjr Maciej Trepiak.
Na 2,5-metrowym krzyżu umieszona została tabliczka z podziękowaniem, na której są też nazwiska dowódców XV zmiany PKW i okres stacjonowania na Łotwie. Własnoręcznie wykonali sami żołnierze, starsi szeregowi, specjaliści od stolarstwa: Kacper Muszyński oraz Marcin Grędzicki.
Za kilka tygodni około 200 polskich żołnierzy XV zmiany zastąpi XVI zmiana. Trepiak półroczną służbę ocenia jako sukces.
„Prowadzimy przede wszystkim działania odstraszające – podkreśla dowódca. – Mogę mówić o sukcesie, bo przeciwnik nas nie zaatakował i bezpiecznie spędziliśmy pół roku na terenie Łotwy”.
Wielonarodowe grupy bojowe rozmieszczono w krajach bałtyckich i w Polsce w 2017 roku. Na Łotwie tworzą ją żołnierze (ok. 1400) z Albanii, Czarnogóry, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii i Włoch. Grupą dowodzą Kanadyjczycy. Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie stacjonuje w miejscowości Adazi.
XV zmiana PKW na Łotwie zaangażowała się też w działalność charytatywną. Dzięki inicjatywie kapelana ks. por. dr Pawła Saucia dla polskiej szkoły na Łotwie zostały dostarczone przybory szkolne. Nawiązano też współpracę z Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćko w Wilnie, którego założycielką i dyrektorką jest polska zakonnica Michaela Rak. Żołnierze już kilkakrotnie odwiedzili hospicjum z darami.
Litewska Góra Krzyży to wzgórze położone kilkanaście kilometrów od Szawli na północy kraju. W 1430 roku ustawiono tu kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Po upadku powstania listopadowego w 1831 roku zaczęto tam masowo ustawiać krzyże, których ciągle przybywa. Władze sowieckie usiłowały kilkakrotnie zmusić mieszkańców do zaprzestania pielgrzymowania w to miejsce, ale bezskutecznie. Szacuje się, że jest tu około 200 tys. chaotycznie ustawionych krzyży, różnej wielkości – duże, zdobne i całkiem miniaturowe podwieszane na tych większych.
Papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Litwę w 1993 roku celebrował na Górze Krzyży Mszę świętą, podczas której poświęcił wybudowaną tu kaplicę. W 2006 roku na Górze wzniesiono krzyż papieża Benedykta XVI.
ba na podstawie: wilnoteka,lt, PAP/ekai.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!