Instytut Gallupa przeprowadził w sierpniu i październiku 2024 roku sondaż, w którym zapytał Ukraińców, czy są za negocjacjami z możliwą utratą terytoriów czy za kontynuowaniem wojny – aż do zwycięstwa.
Wynik nie zaskakuje. Ponad połowa Ukraińców (52 proc.) chciałaby negocjacji i jak najszybszego zakończenia wojny. 38% uważa, że Ukraina powinna kontynuować walkę aż do zwycięstwa.
Instytut Gallupa zauważa, że obecna sytuacja diametralnie różni się od tej z 2022 roku, kiedy to sondaż przeprowadzony kilka miesięcy po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na pełną skalę pokazał zdecydowaną postawę Ukraińców: 73 proc. opowiadało się za walką aż do zwycięstwa.
W 2023 r. poparcie dla walki do zwycięstwa nieco spadło, ale wciąż 63 proc. Ukraińców opowiedziało się za kontynuowaniem walki, a tylko 27 proc. za wynegocjowanym pokojem.
Zmęczenie wzrosło w tym roku, a poparcie dla wynegocjowanego pokoju wzrosło do 52%, osiągając po raz pierwszy większość.
Znaczna część zwolenników szybkiego zakończenia wojny uważa, że Ukraina powinna być przygotowana na oddanie części terytorium w zamian za pokój.
„Ponad połowa tej grupy (52proc.) zgadza się, że Ukraina powinna być otwarta na pewne ustępstwa terytorialne w ramach porozumienia pokojowego w celu zakończenia wojny, podczas gdy 38proc. nie zgadza się z tym, a kolejne 10 proc. nie wie”.
Instytut Gallupa nie zadał bardziej szczegółowych pytań na temat tego, jakiego rodzaju ustępstwa terytorialne ludzie byliby skłonni poczynić.
Rosnące zmęczenie wojną pojawia się w momencie, gdy jej najbliższa przyszłość staje się niepewna. Rosja dokonała w ostatnich miesiącach postępów militarnych na linii frontu, pomimo wtargnięcia Ukrainy do obwodu kurskiego. Niepewność Ukraińców jest podsycana perspektywą powrotu do Białego Domu prezydenta elekta Donalda Trumpa, i jego zapowiedziami odnośnie pomocy wojskowej i pieniężnej przez Stany Zjednoczone. A te udzieliły Ukrainie więcej pomocy wojskowej niż jakikolwiek inny kraj.
ba za news.gallup.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!