Po pierwszej od 25 lat rekordowej stracie, państwowy koncern Gazprom jest zmuszony wyprzedawać swoje luksusowe nieruchomości.
Na początku października firma ogłosiła sprzedaż kompleksu hotelowego „Bogorodskoje Recepcja House”, który znajduje się w m. Woskresenskoje na terenie Nowej Moskwy. Całkowita powierzchnia czterokondygnacyjnego obiektu wynosi 12 758,6 mkw. Z opisu wynika, że znajduje się 14 km od obwodnicy Moskwy i obejmuje centrum odnowy biologicznej i SPA, centrum fitness, bar i restaurację.
Hotel posiada 16 luksusowych pokoi, dwa pokoje prezydenckie i jeden pensjonat z czterema pokojami. Posiada również salę konferencyjną na 100 osób, kolejną na 34 osób oraz parking podziemny o powierzchni 544 mkw. Na terenie przylegającym do hotelu znajduje się boisko do piłki nożnej, kort tenisowy, boisko sportowe, kaplica, sztuczne jezioro oraz stajnia.
Koncern spodziewa się sprzedać obiekt przed 13 listopada za nie mniej niż 833,9 mln rubli. Pierwotna cena została już obniżona.
Gazprom wystawił na sprzedaż także kompleks hotelowy Marriott Cachkadzor, zlokalizowany w słynnym ośrodku narciarskim Cachkadzor w Armenii. Całkowita powierzchnia hotelu wynosi 14 284 metrów kwadratowych. Składa się ze 100 pokoi. Hotel posiada salę fitness, kryty basen, saunę, łaźnię turecką, salę bilardową, kort tenisowy, boisko do koszykówki i centrum SPA. Powierzchnia przyległego terytorium wynosi 2,5 hektara.
„Hotel ma status pięciogwiazdkowego hotelu i jest jedynym takim hotelem w kurorcie zarządzanym przez dużą międzynarodową sieć” – czytamy w komunikacie. Rosyjski koncern gazowy spodziewa się otrzymać za obiekt co najmniej 1,7 mld rubli.
W maju Gazprom wystawił już na sprzedaż luksusowe nieruchomości w Moskwie i obwodzie moskiewskim. Pod młotek poszły budynki biurowe przy ulicy Stroitieliej, kompleks sanatoryjny Imperial Park Hotel & Spa na osiedlu Perwomaiskoje, lokale niemieszkalne na pierwszym piętrze domu przy ulicy Nowoczeremuszkinskaja, a także parking na 96 miejsc w pobliżu głównej siedziby firmy w Moskwie.
W 2023 r. Gazprom odnotował stratę netto w wysokości 629 mld rubli (wg. Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej), odnotowując spadek przychodów o 27% i zmniejszenie EBITDA (przychody – koszty operacyjne bez amortyzacji) o połowę. Działalność gazowa firmy, która zarządza największymi rezerwami na świecie, stała się nierentowna (o 1,2 bln rubli za rok), a zadłużenie Gazpromu osiągnęło rekordowy poziom 6,65 bln rubli, przekraczając wielkość płynnej części Funduszu Dobrobytu Narodowego (5 bln rubli).
Odcinając gaz do większości krajów europejskich w nieudanej próbie uzyskania ustępstw w sprawie Ukrainy, Kreml pozbawił Gazprom głównego rynku zbytu, z którym budował więzi przez prawie pół wieku. Pod koniec roku Gazprom wyeksportował tylko 69 miliardów metrów sześciennych gazu, co jest najniższym wolumenem od 1985 roku. W porównaniu do 2022 r. ilość gazu eksportowanego za granicę spadła o kolejną jedną trzecią, a w porównaniu do poziomu sprzed wojny – trzykrotnie. Dostawy do Europy spadły do 28 mld metrów sześciennych – poziomu z drugiej połowy lat 70. ubiegłego wieku. Produkcja Gazpromu wyniosła zaledwie 404 mld metrów sześciennych, co jest najniższym wynikiem w ciągu 34 lat istnienia firmy.
ba za moscowtimes.ru
3 komentarzy
Enricco
15 października 2024 o 17:44Takie dane finansowe trzeba uczcić – my szampanem francuskim z korkowym korkiem, a oni – sovietskim igristoje z plastikowym korkiem po 99 rubli, z plastikowego nieumytego kubka, hę…
Jagoda
16 października 2024 o 15:50W 2008 roku Gazprom był wart 365 mld $. Jego szef obiecał zwiększyć wartość spółki do 1 biliona w ciągu 6 lat. Minęło lat 8 i Gazprom jest wart 41 mld $, a firma Apple – 619 miliardów.W 2013 roku Rosnieft’ kupiła TNK-BP za 55 miliardów USD. Teraz Rosnieft’, która połknęła BP jest warta… 39 miliardów. Brylantowy „sukces” menedżerów Putina ! Kilka lat temu Putin zapowiedział podwojenie PKB. Rezultat jest odwrotny – gwałtowny spadek. „Podnoszący Rosję z kolan” prezydent FR zapowiedział, że Rosja stanie się energetycznym supermocarstwem. No, chyba się nie do końca udało. Wyniki wskazują na coś zupełnie innego. O ile w 1990 r. Rosja miała 16% udziału w światowym rynku sprzedaży ropy i 29,7% w sprzedaży gazu, teraz wynosi to odpowiednio 12,6% i 16,7%. W Rosji za rządów Putina, w czasie najbardziej „tłustych” dla ropy naftowej lat, nie powstał ani jeden nowy port morski. W Chinach w tym samym czasie wybudowano ponad 15, przy czym wszystkie porty Rosji łącznie obsługują 20-25% mniej przeładunków niż tylko jeden port w Szanghaju. Rosyjska propaganda zapomniała już o drogowo – kolejowym „Jedwabnym Szlaku” z Chin do Europy przez Rosję? „Miał być”. Ale nie ma. Powstaje – choć w bólach, z ominięciem Rosji – przez Azerbejdżan, Gruzję i inne kraje. Warto przy okazji odnotować, że pod rządami Putina dróg buduje się w Rosji 4 razy mniej niż za późnego Jelcyna. W Rosji jest 110 pomników Józefa Stalina, z czego 95 odsłonięto za rządów Władimira Putina – poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski kanał na Telegramie, Możem Objasnit’. Tempo budowy pomników sowieckiego dyktatora znacznie przyspieszyło po aneksji przez Rosję Krymu w 2014 roku Ale coś jednak w tym czasie poszło do przodu. W przystaniach całego świata stoją setki luksusowych jachtów, pysznią się dziesiątki pałaców, do rajów podatkowych wyciekło ponad 1,3 biliona dolarów, a przyjaciele Putina nakupili wiolonczel za 2 miliardy USD. Zaś „wstający z kolan” – tak jak dawniej – chleją wódę, patrzą w telewizor i w propagandowo-alkoholowym zamroczeniu wołają: „krymnasz!”…
Gregencja
16 października 2024 o 20:12Oj Jagoda… aleś się naraził(a) FSB za te demaskatorkę. Oglądaj się teraz lepiej cześciej za siebie od tej chwili 🤪…