W związku z czwartą rocznicą sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady ogłosiło w piątek 9 sierpnia nowe sankcje wobec reżimu Łukaszenki.
Na kanadyjskiej liście sankcyjnej znaleźli się m.in. sędziowie, którzy „w rażący sposób naruszając obowiązki w zakresie praw człowieka, arbitralnie skazywali obrońców demokracji i zwykłych obywateli za wyrażanie swojego sprzeciwu wobec sfałszowanych wyborów”.
Mikołaj Łukaszenka znajduje się na imiennej liście osób objętych sankcjami – wskazano, że znany jest także jako „Koła Łukaszenka”, jak często media nazywają syna białoruskiego dyktatora.
Ponadto Kanada ukarała firmy wchodzące w skład białoruskiego kompleksu obronnego i wojskowo-przemysłowego, które w ścisłej współpracy z Rosją uczestniczą w produkcji lub naprawie sprzętu wojskowego, który „umożliwia rosyjską inwazję na Ukrainę na pełną skalę”.
„Kanada nakłada również sankcje na białoruskie przedsiębiorstwo państwowe, które po sfałszowanych wyborach w sierpniu 2020 r. ograniczyło prawo swoich pracowników do pokojowych protestów, zastraszając i zwalniając pracowników, którzy przyłączyli się do pokojowych protestów i strajków” – czytamy w oświadczeniu.
Są to „Mińskie Zakłady Elektrotechniczne”, Biuro Projektowe „Wyświetlacze”, „Miński Instytut Instrumentacji Badawczej”, „Instytut Badawczy Elektronicznych Maszyn Obliczeniowych”, „Planar” i „Gomsilmash”.
Stany Zjednoczone i Wielka Brytania również ogłosiły swoje sankcje w czwartą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi.
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP wydało oświadczenie.
Dziś mija czwarta rocznica bezprecedensowego zrywu Białoruskiego Narodu, który 9 sierpnia 2020 r. bezkompromisowo stanął w obronie swoich przekonań oraz wizji Białorusi jako niezależnego, suwerennego i demokratycznego państwa prawa. Postawa Białorusinów, którzy nie dysponując innymi narzędziami wpływu na ośrodek decyzyjny w Mińsku zdecydowali się wyjść na ulice i zaprotestować przeciwko nieprzestrzeganiu ich podstawowych praw oraz nierealizowaniu ich fundamentalnych interesów, jest inspiracją i zasługuje na szczere uznanie.
Od samego początku kryzysu politycznego na Białorusi Polska opowiedziała się przede wszystkim za udzielaniem wsparcia zwykłym Białorusinom, którzy z uwagi na swoje przekonania polityczne i próbę wyegzekwowania praw przysługujących rozwiniętemu społeczeństwu obywatelskiemu, stali się celem systemowych prześladowań ukierunkowanych na zachowanie status quo za wszelką cenę. W Polsce setki tysięcy z nich znaleźli i wciąż znajdują schronienie oraz grunt pod swobodną działalność obywatelską, możliwość pielęgnowania własnych tradycji, kultury, języka i umacniania własnej tożsamości narodowej. Wsparcie to będzie im udzielane tak długo, jak będzie to potrzebne.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża swoją niesłabnącą solidarność z Białoruskim Narodem, który zasługuje na bycie częścią europejskiej, demokratycznej rodziny. Niezmiennie wzywamy władze Białorusi do zwolnienia i oczyszczenia z zarzutów Andrzeja Poczobuta oraz wszystkich więźniów politycznych, a także do bezwarunkowego dialogu z własnym społeczeństwem.
ba za gov.pl/UDF
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!