Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow, który groził zwalczaniem przejawów faszyzmu w Federacji Rosyjskiej, systematycznie okrada „swój naród”. Czeczeński przywódca stworzył kilka firm, które otrzymały pieniądze z budżetu na rzecz swoich najbliższych krewnych.
Z badania portalu „Projekt” wynika, że mowa o czołowych czeczeńskich firmach „Benofon” i „Orbita”, które mają odpowiednio 40 i 41 mld rubli przychodów i posiadają aktywa o wartości 150 mld rubli. Również na tej liście znajduje się firma „Emerald”.
Zdaniem śledczych Kadyrow za pośrednictwem tych firm otrzymuje skradzione z budżetu pieniądze lub daniny od biznesmenów. Firmy te mają jednego nominalnego właściciela i prawie nie mają pracowników ani kontrahentów.
Dziennikarze zauważyli, że w 2023 roku na konta „Benofonu” wpłynęło 64,8 mld rubli, z czego jedna trzecia została przeniesiona z budżetu Czeczenii:
1,49 mld rubli napłynęło z urzędu burmistrza Groznego, a środki miały być przeznaczone na remont miejskich szkół. W sumie „Benofon” otrzymał 16% budżetu miasta, którego burmistrzem jest bratanek przywódcy Czeczenii Chas-Magomed Kadyrow.
16,3 mld rubli trafiło do spółek kontrolowanych przez klan Kadyrowa, które otrzymują kontrakty rządowe. Firmy te powstały za pośrednictwem Fundacji Achmata Kadyrowa, na której czele stoi matka przywódcy Czeczenii. Na przykład jego firma „MegaStrojInwest” stała się właścicielem kontraktów rządowych o wartości 24 mld rubli. Przekazała „Benofonowi” 3,2 miliarda rubli.
Pozostała część środków pochodziła od firm prywatnych lub została wniesiona w formie pieniężnej.
W sumie w 2023 roku spółka otrzymała kwotę równą połowie budżetu Czeczenii. Jednocześnie wypłacono z niego 58,9 miliarda rubli w drodze mechanizmu nieoprocentowanych pożyczek, które przyznano młodym mężczyznom z rejonu szalińskiego.
30-letni taksówkarz Muslim Muradow otrzymał od „Benofonu” 4,6 mld rubli i taką samą kwotę przekazały mu dwie inne firmy. W sumie pożyczył 14 mld rubli, z czego Muradow wypłacił 11 mld rubli w oddziale państwowego banku VTB. Za 8,4 mld Muradow kupił w tym samym banku około tony sztabek metali szlachetnych. Pozostałe 3 mld taksówkarz przekazał innym osobom w formie nieoprocentowanej pożyczki.
Łącznie pomiędzy 15 Czeczenów rozdzielono 48 mld rubli z „Benofonu”. 4,6 miliarda otrzymał szef wydziału mieszkalnictwa i usług komunalnych rejonu wedeńskiego Duk-Wacha Mowsurow. Kolejne 2,2 mld otrzymał 28-letni Ajub Berdukajew z Serżen-Jurta, który pięć lat temu był objęty sprawą karną za kradzież 13 tys. rubli.
Poza tym rodzina Kadyrowów ma „biznesy” poza Czeczenią. Siergiej Kropaczow ma udziały w sieci kawiarni Starbucks i restauracjach fast food McDonald’s, które opuściły Federację Rosyjską. Jednocześnie na nazwisko Pawła Krotowa zarejestrowane są moskiewskie przedsiębiorstwa, wcześniej przejęte przez ludzi Kadyrowa.
Przypomnijmy, w ramach innego śledztwa dziennikarskiego okazało się, że Kadyrow ma swój własny harem. Niektóre konkubiny mają poniżej 18 lat. W trakcie stosunków z nimi przywódca Czeczenii nakazał mułłom sformalizować nikah (małżeństwo według tradycji islamskich), aby uniknąć oskarżeń o cudzołóstwo. Ponadto Kadyrow jest podejrzany o udział w szeregu głośnych morderstw politycznych.
W ubiegłym roku w mediach pojawiła się informacja o poważnej chorobie przywódcy Czeczenii. Doniesiono także, że Kadyrow przygotowuje swojego następcę.
Opr. TB, proekt.media
1 komentarz
Jagoda
19 czerwca 2024 o 20:57(usun. – wulg) drogie te taksówki w Czeczenii …