Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę ukraińskie organy ścigania wszczęły prawie 11,3 tys. postępowań karnych w związku z uchylaniem się od poboru do wojska lub naruszeniem rejestracji wojskowej. Poinformował o tym ukraiński portal „Nowoje wremja”, powołując się na zapytanie do Prokuratury Generalnej Ukrainy.
Większość przypadków z art. 336. Kodeksu karnego (uchylanie się od służby wojskowej w przypadku mobilizacji na czas nadzwyczajny, służba wojskowa w przypadku poboru osób z rezerwistów w okresie nadzwyczajnym) została wszczęta w 2023 roku. W tym okresie otwarto 6745 postępowań karnych w związku z uchylaniem się od poboru. Najwięcej spraw stwierdzono w obwodach zakarpackim (660), mikołajowskim (637) i dniepropietrowskim (635).
Porównując, w 2022 r. ukraińskie organy ścigania wszczęły 2431 spraw z tego artykułu. Przede wszystkim w obwodzie zakarpackim (363) i dniepropietrowskim (254). Tymczasem w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. na Ukrainie wszczęto już 1526 spraw przeciwko osobom uchyljącym się od poboru do wojska, przy czym prym wiodą sprawy w obwodzie dniepropietrowskim (165).
„Jednocześnie w czasie wojny wszczęto sprawy przeciwko uchylającym się od poboru na podstawie innych artykułów kodeksu karnego, w szczególności w sprawie naruszenia art. 337 (uchylanie się od rejestracji wojskowej lub opłat specjalnych). Zatem w 2022 r. funkcjonariusze organów ścigania wszczęli 60 spraw o naruszenie tego artykułu, z czego 13 w Kijowie. W następnym roku wszczęto cztery razy więcej takich spraw – 261. Ponadto obwód zakarpacki stał się wiodącym w tych przestępstwach – ze 125 takimi naruszeniami. W 2024 r. otwarto 176 takich spraw, przede wszystkim w obwodzie żytomierskim (78).” – czytamy w publikacji.
Ponadto ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania prowadzili także dochodzenia w sprawach z art. 335 (uchylanie się od poboru do obowiązkowej służby wojskowej, służba wojskowa w drodze poboru oficerów). W 2022 r. z tego artykułu wszczęto 92 postępowania karne (przede wszystkim na obwodzie lwowskim i na Zakarpaciu – po 13).
W 2023 r. funkcjonariusze organów ścigania wszczęli tylko dwa takie postępowania – w obwodach żytomierskim i czerniowieckim. Od stycznia do marca 2024 r. wszczęto jedną taką sprawę – w obwodzie żytomierskim.
Do kijowskiej policji wpłynęło ponad 5 tys. wniosków z terytorialnych komend uzupełnień i pomocy społecznej o poszukiwanie obywateli podlegających służbie wojskowej.
„Aby zlokalizować osoby podlegające służbie wojskowej, należy zlokalizować ich miejsce zamieszkania – to 4955 osób. Obecnie zlokalizowano i dostarczono do komend uzupełnień 1416 osób w celu skompletowania materiałów administracyjnych” – czytamy w portalu.
Tymczasem w obwodzie lwowskim od początku 2024 r. w punktach poboru nie stawiło się ponad 2 tys. osób, mimo że wysłano im wezwanie. W wyznaczonym czasie udało się odnaleźć i przewieźć do wojskowego urzędu rejestracyjnego i poboru 1226 uchylających się od poboru.
Na Wołyniu wojskowe urzędy uzupełnień umieściły na liście poszukiwanych około 8 tys. uchylających się od poboru. Wpisano ich do elektronicznego rejestru osób odpowiedzialnych za służbę wojskową Oberig.
Opr. TB, nv.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!