Unia Europejska twierdzi, że znalazła legalny sposób wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do uzbrojenia Ukrainy. Według „The New York Times” jest to bardzo ważne, ponieważ finansowanie ze Stanów Zjednoczonych jest w dalszym ciągu zablokowane, a obrona Ukrainy cierpi z powodu niedoborów broni, pocisków artyleryjskich i rakiet.
UE rozważa obecnie kilka różnych sposobów gromadzenia środków na zamówienia w dziedzinie obronności, ale wszystkie one napotykają przeszkody. Popularnym hasłem stało się „niech Rosja zapłaci” za uzbrojenie Ukrainy. Jest to trudne do wdrożenia ze względów politycznych i prawnych. Jednak po miesiącach kontrowersji Komisja Europejska znalazła sposób na wykorzystanie wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów na korzyść Ukrainy. Większość zostanie wykorzystana do wsparcia wojskowego.
Oczekuje się, że dzisiaj przywódcy UE w Brukseli zatwierdzą plan, który zapewni Ukrainie do 3 mld euro rocznie lub do 15 mld euro do 2027 roku, w zależności od warunków rynkowych. Pierwszą wypłatę można dokonać już w lipcu.
W krajach UE zamrożono ponad 217 mld dolarów rosyjskich aktywów. Odsetki od tych aktywów pozostały także w Europie – zdecydowana większość w spółce finansowej Euroclear w Belgii. Zgodnie z nowym planem 97% zysków trafi na Ukrainę, przy czym Euroclear zatrzyma 3% na finansowanie bieżących i przyszłych postępowań sądowych prowadzonych przez Rosję, która stara się odzyskać swój majątek i dochody.
Komisja Europejska wyjaśniła, że w tym roku 90% tych wpływów zostanie przeznaczone na finansowanie broni dla Ukrainy, a reszta zostanie zarezerwowana na fundusz bloku na odbudowę Ukrainy.
Jak wynika z publikacji, zapewnienie Ukrainie dochodów z rosyjskich aktywów to dopiero początek, ponieważ UE będzie potrzebować kolejnych miliardów, aby nadal wspierać Ukrainę i wzmacniać własną obronność. Arsenały 27 członków bloku wyczerpały się po dwóch latach dostaw broni i amunicji na Ukrainę. Rozwój zintegrowanego przemysłu obronnego to nowy obszar dla Unii Europejskiej, która od swego powstania jest przede wszystkim sojuszem gospodarczo-handlowym.
Podczas czwartkowego szczytu przywódcy UE omówią także pomysł zaangażowania unijnego banku rozwoju i klimatu, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w zamówienia w dziedzinie obronności. Ta poważna zmiana strategii i celu, polegająca na odejściu poważnym potraktowaniu zarówno zmian klimatycznych i zielonej energii oraz wzmocnienia zdolności wojskowych.
Przypomnijmy, przywódcy UE boją się konfiskaty rosyjskiego majątku. Szczególnie ostrożne stanowisko zajmują Francja, Niemcy i Europejski Bank Centralny.
Rosja wyznaczyła niedawno brokera, który ma ułatwić wymianę zamrożonych aktywów między inwestorami rosyjskimi i zagranicznymi.
19 marca szef służby dyplomatycznej UE Josep Borrell zauważył, że Unia Europejska powinna otrzymać 90% wpływów z rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie na finansowanie broni dla Ukrainy.
Opr. TB, www.nytimes.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!