W bazie lotniczej litewskich Sił Powietrznych w Szawlach (Šiauliai) we wtorek, 9 stycznia, otwarto nowo wybudowany hangar do garażowania, konserwacji i serwisowania wojskowych śmigłowców. Natomiast dzień wcześniej Siłom Zbrojnym Litwy przekazano dwie nowe bazy wojskowe – w Rakanciszkach (Rokantiškės) w rejonie wileńskim i Pojurze (Pajūryje) w rejonie szyłelskim.
„Rozwój infrastruktury wojskowej […] ma szczególne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa i odstraszania naszego kraju, […] jest jednym z najważniejszych długoterminowych priorytetów nie tylko dla litewskich sił zbrojnych, ale także dla NATO”
– powiedział minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas podczas wtorkowej ceremonii otwarcia hangaru.
Hangar o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych będzie wykorzystywany do przechowywania zakupionych przez Litwę amerykańskich śmigłowców UH-60M „Black Hawk”, z których pierwsze dwa mają przybyć w drugiej połowie 2024 roku, a drugie dwa – w roku 2026, a także konserwacji i serwisowania samolotów.
Koszt budowy hangaru wyniósł około 3,6 mln euro. Według resortu obrony, do 2028 roku na rozwój infrastruktury w bazie lotniczej planuje się wydać ponad 166 mln euro, z czego około 50 mln euro zapewni NATO.
W poniedziałek Litewskim Siłom Zbrojnym przekazano dwie nowo wybudowane bazy wojskowe – tuż obok Wilna, w Rakanciszkach (Rokantiškės) i na zachodzie kraju w Pojurze (Pajūryje) w rejonie szyłelskim – posiadające pełną infrastrukturę, wymaganą dla jednostki wielkości batalionu. W tym roku zostanie otwarte też trzecia baza w Szawlach (Šiauliai). Łącznie w tych trzech miejscach będzie mogło służyć i pracować około 2,4 tys. żołnierzy i pracowników cywilnych systemu obrony narodowej.
Baza w Rakanciszkach, położona niedaleko Wilna, pomieści żołnierzy batalionu piechoty om. księcia Wojdata, którzy obecnie tymczasowo stacjonują w Mariampolu. Nadmorska baza w rejonie szyłelskim została zbudowana obok modułowych koszar, w których od kilku lat stacjonuje batalion artylerii im. generała Motiejusa Pečiulionisa z Brygady „Żmudź”.
Nowo wybudowane bazy oprócz koszar i budynków sztabowych, obejmują również kantyny, warsztaty naprawcze, stacje benzynowe, myjnie samochodowe, magazyny sprzętu, kompleksy sportowe i całą inną infrastrukturę niezbędną żołnierzom.
Litewski resort obrony wskazuje, że
„głównym kryterium rozwoju infrastruktury wojskowej w kraju jest sprostanie wymaganiom jako państwa przyjmującego, zapewnienie odpowiednich warunków szkolenia, zakwaterowania i służby dla żołnierzy oraz stworzenie odpowiednich warunków do serwisowania i przechowywania sprzętu, uzbrojenia zakupionego przez wojsko oraz do przechowywania amunicji”.
RES na podst.: kam.lt; czaswschodni.pl
2 komentarzy
Jagoda
12 stycznia 2024 o 09:39Żmudzini przynajmniej mądrze kupili wojskowe UH-60M „Black Hawk”, a nie jak nasi „fachofcy” od wojskowości cywilne i golutkie S-70 „Black Hawk”!
GTA
21 listopada 2024 o 18:44Dzięki za wpis! Czy możesz rozwinąć: czy są inne rozwiązania tej kwestii?.