Jechać do Lwowa… Czyli dokąd? Do serca, do centrum Polski. Nie tego geopolitycznego, znanego ze współczesnych, czyli wykreślonych w Jałcie map, ale do źródła centrum polskiej tożsamości, historii i kultury. Nie ma już polskiego Lwowa w naszych granicach państwa, ale pozostaje w zbiorowej pamięci narodu.
Autor przewodnika, Marcin Halaś, zaprasza w podróż do Lwowa, na Ziemie Utracone, do miasta, które było jednym z serc Polski. Niektórzy twierdzą, że jego puls i bicie wciąż można tam wyczuć, usłyszeć, doświadczyć…
Opowiem Państwu, skąd najlepiej oglądać Lwów, takich zaczarowanych punktów widokowych jest wiele. Przejedziemy się marszrutką i tramwajem, wysiądziemy przy ulicy Łyczakowskiej, obok kościoła św. Antoniego, ale obowiązkowo odwiedzimy również świątynię Bernardynów oraz katedry Łacińską i Ormiańską. Lwowskie pomniki tylko przed nami odkryją swoje tajemnice, a na Cmentarzu Łyczakowskim zdradzę Państwu m.in., czy warto kupować bilet wstępu. Kto we Lwowie jest dłużej niż trzy dni, powinien się koniecznie wybrać na cmentarz Janowski. Tam również śpi Polska.
Najsmaczniejsze zostawiam na koniec: we współczesnym Lwowie w sztuce kulinarnej osiągnięto mistrzostwo. Zjemy śniadanie u „Baczewskich”, postoimy w kolejce, ale warto! „Atlas”, „Szkocka”, „Kupoł”, „Naftowa Lampa” to tylko kilka miejsc, w których się rozgościmy!
Marcin Hałaś (ur. 22 lutego 1968 r. w Bytomiu) – polski pisarz, poeta, krytyk literacki i teatralny, dziennikarz, publicysta. Jego rodzice przybyli do Bytomia ze Lwowa jako ekspatrianci. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 46 w Bytomiu, następnie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu, gdzie założył w 1985 roku Młodą Grupę Literacką „Reflektor”, która działała do 1990 roku. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim z tytułem magistra w 1991 roku. Jego praca magisterska nosiła tytuł Teatr idei. Rzecz o dramatach Bohdana Urbankowskiego, została napisana pod kierunkiem prof. Eleonory Udalskiej. W latach 1988–1990 radny Miejskiej Rady Narodowej w Bytomiu z ramienia Stowarzyszenia „Pax”.
W latach 1996–2003 był redaktorem naczelnym „Życia Bytomskiego”. Członek założyciel Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, członek Związku Literatów Polskich. Od 1992 należy do Związku Literatów Polskich. Od lutego 2007 roku do maja 2010 roku prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Katowicach. W 2013 roku otrzymał trzyletni zakaz wjazdu na teren Ukrainy za publikację książki Oddajcie nam Lwów. Mieszka w Bytomiu.
Marcin Hałaś, Zaczarowany Lwów. Przewodnik nieoczywisty, Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, Łódź 2023, ss. 272 + fot., ISBN 978-83-7729-737-7
Książka dostępna m.in. na stronie wydawcy: https://www.km.com.pl/ksiazka-26-645-zaczarowany_lwow_przewodnik_nieoczywisty.html
RES
1 komentarz
Włodek
8 stycznia 2024 o 23:20Znam Lwów jak własną kieszeń. Niie czytałem książki-tegoż to przewodnika. Sam sobie jestem od lat nieoczywistym przewodnikiem i powiem wprost ,że polskość we Lwowie nie jest absolutnie tylko w kościołach- to jest bardzo brzydka nadinterpretacja. Cmentarzy nie tykam bo to jest oczywiste że tam Polskość jest i była,za co wdzięczny jestem ukraincom że takich miejsc nie niszczą. Ale polski Lwów to nie tylko kościoły,powiem więcej,najmniej koscioły! Widać autor ,chociażby po zakazie jaki dostał jest …… no właśnie…kultura nie dozwala mi oskarżac,nie mniej jednak opis tejże książki mnie się nie podoba!