Ukazała się kolejna część cyklu powieści przygodowych dla młodzieży autorstwa Piotra Jezierskiego. „Uwolnić Aligatora” to już trzecia, po „Aligatorze w Wilnie” i „Wielkim skoku Aligatora”, odsłona przygód nastoletniej poszukiwaczki skarbów Aliny.
„Uwolnić Aligatora” to trzecia część przygód Aliny. W pierwszej powieści, wydanym w 2021 roku „Aligatorze w Wilnie”, bohaterka trafiła na Litwę i odkryła, że ma smykałkę do poszukiwania skarbów. W „Wielkim skoku Aligatora” z 2022 roku nastolatka wyruszyła z przyjaciółmi na Ukrainę, żeby odnaleźć ślady polskiej historii we Lwowie, Stanisławowie oraz w Krzemieńcu. Obie powieści zajęły drugie miejsca w konkursach na Samochodzikową Książkę 2021 i 2022 roku organizowanych przez Forum Miłośników Pana Samochodzika.
Tym razem Alina ruszy za tajemniczym artefaktem, który w czasie II wojny światowej znalazł się w rękach nazistów. Trop poprowadzi ją przez Śląsk Cieszyński i Zaolzie, aż na Łotwę, do malowniczej Łatgalii. Trzecia odsłona opowieści o dziewczynie, na którą wołają Aligator, przyniesie rozwiązanie największej tajemnicy, która dotyczy czegoś więcej niż ukryty skarb. Podczas tej misji Alinie towarzyszyć będą sprawdzeni wileńscy przyjaciele i całkiem nowi sojusznicy: specjalistka od przetrwania w dziczy, której Bear Grylls może czyścić buty; staruszek o sile przekonywania godnej Chucka Norrisa oraz sprytny West Terrier. Pełna zwrotów akcji kryminalna intryga po raz kolejny połączy się z historyczną zagadką, tym razem związaną ze Stefanem Batorym, Julianem Ochorowiczem i nazistowskim Towarzystwem Thule.
Piotr Jezierski (ur. 1978) jest z wykształcenia realizatorem filmowo-telewizyjnym i kulturoznawcą, zaś zawodowo – redaktorem telewizyjnym oraz dziennikarzem. Jako eseista i prozaik publikował między innymi w „Kulturze Współczesnej” i „Czasie Kultury”; współtworzył kwartalnik literacko-artystyczny „Skafander”. Naukowo zainteresowany powiązaniami historii, mitologii, filmu i nowych mediów oraz wątkami fabularnymi w kulturze współczesnej. Autor zbioru opowiadań „Zgubiłem zegarek”, internetowego kryminału w odcinkach „Parada grzeszników”, łączącej kilka gatunków powieści „Kochankowie brzydszej córki” oraz książkowych esejów „Siła strachu” i „Wektory wyobraźni”. Jest również twórcą wystaw o historii polskiego kina prezentowanych w Wilnie, Trokach i Dyneburgu.
Okładkę oraz ilustracje do książki stworzył Tomasz Bereźnicki, niezwykle zdolny polski rysownik i malarz, współautor m.in. wydanej w 2021 roku książki „Podziemie łączy /Pogrindis Jungia” (Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”) oraz autor oprawy graficznej „Wielkiego skoku Aligatora”.
Premiera „Uwolnić Aligatora” odbędzie się w styczniu 2024 roku. Książka nie jest przeznaczona do oficjalnej sprzedaży i będzie za darmo przekazywana polskim szkołom oraz organizacjom działającym poza granicami kraju. Dostępne będą również jej cyfrowe wersje.
Darmowy e-book „Uwolnić Aligatora” znajduje się na stronie: https://ida.pol.org.pl/uwolnic-aligatora-na-e-bookach.
Cyfrowe wersje poprzednich części przygód nastoletniej poszukiwaczki skarbów znajdą Państwo pod adresem: https://ida.pol.org.pl/aligator-na-e-bookach.
„Aligator w Wilnie” i „Wielki skok Aligatora” są dostępne za darmo, w formatach cyfrowych (mobi, epbu i pdf) na portalu IDA.
„Uwolnić Aligatora” patronatem medialnym objęły redakcje: Magazynu „Kuriera Wileńskiego”, Polskofalówki, Forum Miłośników Pana Samochodzika i portalu IDA – Informator dla Aktywnych – Portal Polaków na Wschodzie. Wydawcą powieści jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, projekt jest finansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.
Piotr Jezierski, Uwolnić Aligatora, wyd. Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, Warszawa 2023, ss. 200
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!