Na spotkaniu szefów dyplomacji sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO oraz niezachwiane poparcie dla Kijowa, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek, 28 listopada, na konferencji kończącej pierwszy dzień spotkania szefów ministerstw spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
Jak przekazał Jens Stoltenberg, ministrowie spraw zagranicznych dyskutowali we wtorek na temat odstraszania i obrony NATO, wsparcie dla Ukrainy i szczytu w Waszyngtonie, który odbędzie się w roku 2024. Wyrazili także zaniepokojenie wojną na Bliskim Wschodzie.
„Z radością przyjmuję przedłużenie przerwy w działaniach wojennych między Izraelem a Hamasem. Umożliwiło to udzielenie bardzo potrzebnej pomocy ludności w Gazie, uwolnienie kolejnych zakładników oraz zapewnienie większej pomocy humanitarnej. Mam nadzieję, że uda się jeszcze przedłużyć przerwę”
– zaznaczył sekretarz generalny NATO.
Stoltenberg podkreślił, że podczas spotkania członkowie Sojuszu powtórzyli determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO i niezachwiane wsparcie dla Ukraińców.
„Niemcy zadeklarowały 8 miliardów euro na przyszły rok, a Holandia ponad 2 miliardy. Rumunia otworzyła ośrodek szkoleniowy F-16 dla ukraińskich pilotów. Sojusznicy, w tym USA i Finlandia, wysyłają więcej środków obrony przeciwlotniczej i amunicji. 20 sojuszników utworzyło koalicję obrony powietrznej dla Ukrainy. Wszystko to pomaga ratować życie Ukraińców i wysyła wiadomość do Rosji, że nasze wsparcie nie osłabnie”
– wskazał sekretarz generalny NATO.
Stoltenberg poruszył też sprawę Chin. Powiedział, że partnerzy NATO muszą mieć jasność co do wpływu chińskiej „polityki przymusu” na bezpieczeństwo.
„Z radością przyjmuję, że sojusznicy angażują się w dialog z Pekinem w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Jednocześnie musimy mieć jasność co do wpływu chińskiej polityki przymusu na nasze bezpieczeństwo”
– zaznaczył.
Sekretarz generalny NATO podkreślił, że sojusznicy zgodzili się również na modernizację floty samolotów wczesnego ostrzegania AWACS.
„Produkcja sześciu nowych samolotów Boeing E-7A Wedgetail rozpocznie się w nadchodzących latach, a pierwszy będzie gotowy do służby w 2031 roku. Projekt ten będzie jednym z największych zakupów w historii NATO”
– zapowiedział sekretarz generalny NATO.
RES na podst. IAR
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!