W środę 29 listopada br., o godz. 18:00, w pałacu Balińskich w Jaszunach (ul. Śniadeckiego 2) odbędzie się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu solistki prestiżowej warszawskiej orkiestry Sinfonia Varsovia Hanny Turonek z zespołem.
Koncert z okazji 105. rocznicy odzyskania Niepodległości pt. „Muzyka II Rzeczypospolitej” to przegląd dorobku muzycznego narodów zamieszkujących II Rzeczpospolitą m.in.: Polaków, Litwinów, Ormian, Tatarów, Hucułów, Ukraińców, Żydów, Węgrów, Białorusinów, Słowaków, Bojków, Łemków, Karaimów. Wystąpią: Hanna Turonek (flety, śpiew), Karolina Matuszkiewicz (skrzypce, suka biłgorajska, kemancze, śpiew), Marta Maślanka (cymbały), Iwona Rapacz (wiolonczela) i Robert Siwak (instrumenty perkusyjne).
Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa pt. „Wielcy Polacy”, prezentująca sylwetki 20 wybitnych Polaków, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój cywilizacyjny świata m.in.: Kazimierz Funk, Jan Szczepanik, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Kieślowski, Józef Bożek, Kazimierz Prószyński i inni.
Hanna Turonek – muzyk, solista orkiestry Sinfonia Varsovia, flecistka-pikulinistka, edukatorka dzieci i młodzieży. Specjalizuje się w grze na flecie piccolo wykonując na tym instrumencie muzykę każdego gatunku. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje studentom w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Jest też wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia – projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego. Jest flecistką wszechstronną, której zainteresowania wybiegają daleko poza muzykę klasyczną, czego dowodem jest jej kolekcja fletów etnicznych pochodzących z różnych stron świata. Są to m.in.: flety bambusowe, chiński flet Dizi i Hu-lu-si, flet szklany, gliniane flety naczyniowe czy barani róg oraz wiele innych piszczałek bez nazwy. Te wszystkie brzmienia można usłyszeć na płycie „Yazcite”, którą nagrała z muzyką tatarską oraz w utworze skomponowanym wspólnie z Mikołajem Majkusiakiem „My melodies for exotic flutes”. Za swoją działalność w 2015 r. otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Iwona Rapacz – wiolonczelistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Należała do zespołu Teatru Muzycznego Roma, współpracowała z Polską Orkiestrą Radiową i Polską Filharmonią Kameralną. Brała udział w Musicalu „Metro” Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy. Występowała jako kameralistka na festiwalach muzycznych w Berlinie, Tel Avivie, Moskwie i Baku. Współpracowała Teatrem Dramatycznym w Warszawie (spektakl pt. „Alicja w Krainie Czarów” w reżyserii P. Miśkiewicza). Uczestniczyła w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej Michała Lorenca. Współtworzyła muzyczne spotkania dla rodzin w Pałacu pod Blachą. W 2017 r. razem z zespołem „Reborn” Marii Pomianowskiej, odbyła tournee po USA i Chinach. Jest członkiem „Trio Impresja”. Zespół prowadzi działalność koncertową oraz uczestniczy w projektach edukacyjnych dla dzieci m. in.: „Smykofonia”, i „Bellotto”. Artystka od wielu lat bierze udział w spotkaniach „Piwnicy poetyckiej Anny Bojarskiej”.
Karolina Matuszkiewicz – skrzypaczka, wokalistka, multiinstrumentalistka w dziedzinie instrumentów smyczkowych, kolanowych (kemanche, suka biłgorajska, fidel płocka, kobyz, ravanhastam), absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec i absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fideli kolanowych. Koncertowała w Indiach, RPA, Wietnamie, Chinach, Tunezji, Anglii, Szkocji, Niemczech, Danii, Białorusi, Ukrainie, Rosji, na Węgrzech, na Litwie, we Włoszech, we Francji i w Polsce. Na stałe współpracuje z Karoliną Cichą, Nikolą Kołodziejczyk, Gerardem Edery i okazjonalnie z prof. Marią Pomianowską, a także z zespołem „Kapela ze wsi Warszawa”. Współtworzyła zespoły: „T/Aboret”, „Rozen”, „Karma Trio”, „Wiklinowa”. W 2023 r. grała akustyczną trasę koncertową z zespołem „LemON”. Aktualnie jest zatrudniona w firmie Rebel Wolves i pracuje nad autorskim programem koncertowym.
Marta Maślanka – absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie instrumentów perkusyjnych. Od 1993 r. gra na cymbałach. Specjalizuje się w muzyce filmowej, teatralnej i tradycyjnej. Wzięła udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt. Na stałe współpracuje z Michałem Lorencem. Współtworzy zespół „DesOrient” (koncerty z muzyką filmową). Koncertuje również z „Kapelą Brodów”, Mają Kleszcz i „Kwartetem Prowincjonalnym”, Olgą Avigail Mieleszczuk („Pieśni Żydowskiego Polesia”), Weroniką Grozdew-Kołacińską („Etnofonie Kurpiowskie”, „Wandering Songs”). Przez wiele lat współtworzyła „Zespół Polski”. Na perskich cymbałach – santurze wykonuje również muzykę irańską w zespole „PersoPolish” Dariusha Rasouli. Prowadzi orkiestrę perkusyjną „Batucada” w Szkole Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Łajskach. Brała udział w projekcie „Grajmy w szkole”. Koncertuje dla dzieci m.in. ze „Smykofonią” i projektem „Senjawazabawa”.
Robert Siwak – perkusista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na dafie, bendirze, darabuce, riggu, zarbie i cajonie. Wystąpił na wszystkich ważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce. Koncertował w wielu krajach europejskich, a także w USA, Japonii, Chinach, Izraelu, Palestynie, Egipcie, Algierii i na Syberii. Uczestniczył w nagraniach ponad 40 płyt dla wytwórni polskich i zagranicznych oraz przeszło 50 ścieżek dźwiękowych do filmów. Współpracuje z kilkoma formacjami muzycznymi, a także z kompozytorami: Krzesimirem Dębskim, Janem A.P. Kaczmarkiem, Pawłem Mykietynem i Jerzym Satanowskim. Od 1995 r. nagrywa z Michałem Lorencem. Od 1998 r. jest członkiem zespołu „DesOrient”, który wykonuje muzykę kompozytora. Od 2022 r. jest nauczycielem perkusji w PSM I i II st. w Sochaczewie.
Na koncert wstęp wolny!
Współorganizatorem koncertu i wystawy jest Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie.
Partnerzy koncertu na Litwie: Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego i Instytut Polski w Wilnie.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!