Dziesięć krajów północnej Europy, tworzących Połączone Siły Ekspedycyjne (JEF) pod dowództwem Wielkiej Brytanii chce zwiększyć ochronę infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim – wynika z deklaracji szefów państw, którzy w piątek, 13 października, spotkali się w Visby na Gotlandii.
„Musimy zacieśnić współpracę, aby chronić infrastrukturę na Morzu Bałtyckim. Na dnie znajduje się «spaghetti» kabli, mających fundamentalne znaczenie dla przesyłu danych”
– oświadczył gospodarz spotkania premier Szwecji Ulf Kristersson.
We wtorek 10 października doszło do tajemniczego uszkodzenia podmorskiego gazociągu „Balticconnector”, łączącego Estonię z Finlandią. Jesienią 2022 roku eksplozje uszkodziły gazociągi „Nord Stream”, śledztwo w tej sprawie trwa.
Rurociąg łączący Finlandię i Estonię został ukończony w 2019 roku i ma 151 km długości. Umożliwia transport gazu ziemnego przez kraje bałtyckie i Polskę z ominięciem Rosji. Po odkryciu wycieków z rurociągu NATO zapowiedziało pomoc w dochodzeniu przyczyn zdarzenia.
Premier Rishi Sunak zapowiedział, że Wielka Brytania planuje rozszerzyć swoją obecność wojskową w Europie Północnej, w tym rozmieścić w przyszłym roku w tym regionie 20 tysięcy żołnierzy, aby pomóc chronić infrastrukturę krytyczną w związku z rosnącymi obawami przed rosyjskim sabotażem.
W oświadczeniu wydanym przez rząd Wielkiej Brytanii poinformowano, że kraj ten wyśle 20 tysięcy żołnierzy, marynarzy, żołnierzy piechoty morskiej oraz lotników, a także osiem okrętów marynarki wojennej oraz 25 odrzutowców i grupę śmigłowców wojskowych, aby pomóc patrolować region i powstrzymywać zagrożenia ze strony Rosji. Żołnierze wezmą udział w zakrojonych na szeroką skalę, wielonarodowych ćwiczeniach, a także w szkoleniach w zakresie ochrony powietrznej i prowadzenia działań w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Wielonarodowe siły JEF, budowane od 2014 roku, mają być zdolne do prowadzenia pełnego spektrum operacji, w tym do udziału w konflikcie o wysokiej intensywności. Liczą około 10 tysięcy żołnierzy, a 80% potencjału zapewnia Wielka Brytania, którą wspierają Litwa, Łotwa, Estonia, Dania, Holandia i Norwegia; Szwecja i Finlandia dołączyły dopiero w roku 2017 r. Od ćwiczeń z kwietnia i maja 2018 roku siły są już gotowe do prowadzenia działań operacyjnych. Państwa regionu nordycko-bałtyckiego zyskały dzięki temu dodatkowe narzędzie reagowania na kryzysy, które może być wykorzystane na potrzeby NATO, UE lub w ramach koalicji chętnych.
RES na podst. IAR
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!