Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na temat sposobów i środków dla ożywienia inicjatywy zbożowej. Chodzi o rozwiązania, które umożliwiłyby eksport ukraińskiego zboża na światowe rynki.
Zawarta w lipcu 2022 roku przy udziale Turcji i ONZ umowa zbożowa gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżone zostały o ponad 20 proc. na całym świecie.
Po wycofaniu się w lipcu z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, Rosja rozpoczęła ataki na instalacje zbożowe w Odessie i innych miejscach, powodując po raz kolejny astronomiczny wzrost cen w wielu państwach rozwijających się.
Zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego dostrzega Bruksela. Szef dyplomacji Unii Europejskiej (EU) Josep Borrell w niedzielę poinformował na swoim blogu, że będzie rozmawiać z Sekretarzem Generalnym ONZ na temat perspektywy przywrócenia porozumienia zbożowego.
„Dotyka to wszystkie kraje, ale szczególnie te najsłabsze i najbiedniejsze. W sierpniu 2022 roku ONZ odegrała zdecydowaną rolę w łagodzeniu tych cierpień przy pomocy Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej. Jednak w lipcu Rosja podjęła decyzję o wycofaniu się z tego porozumienia”
– przypomniał Borrell.
„Będziemy omawiać z Sekretarzem Generalnym ONZ Guterresem sposoby i środki jej odrodzenia”
– dodał.
RTR na podst. TVP Info
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!