W miasteczku Rozdół w obwodzie lwowskim zostało podpisane „Memorandum o współpracy” w ramach projektu przywrócenia dawnej świetności pałacu Rzewuskich i Lanckorońskich. Historia zabytku sięga 1740 roku, kiedy to został wzniesiony przez Michała Rzewuskiego, dziedzica miasta. Niestety, przez lata rezydencja uległa zniszczeniu.
Pałac Rzewuskich i Lanckorońskich w Rozdole nazywano również Frankopolem na cześć żony Michała Rzewuskiego – Franciszki z Cetnerów. W pierwszej połowie XIX wieku zabytek został rozebrany, a na jego miejscu Antoni Józef Lanckoroński wybudował rezydencję w stylu klasycystycznym. Kolejne zmiany przyniosła era Karola Lanckorońskiego, który w latach 1874–1908 przekształcił ją w duchu francuskiego neorenesansu. Pałac w Rozdole był również ulubionym miejscem jego ostatniej przedwojennej właścicielki Karoliny Lanckorońskiej, historyka sztuki i przyszłego żołnierza Armii Krajowej, uwięzionej w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück.
W czerwcu tego roku Fundusz Majątku Państwowego sprzedał pałac w Rozdole na aukcji za 20 milionów hrywien (około 2,3 miliona złotych). Nowym właścicielem okazała się firma inwestycyjna EFI Group, która podpisała umowę o ochronie dziedzictwa kulturowego i zachowaniu historycznego charakteru pałacu.
Przedstawiciele EFI Group podkreślają, że ich celem jest nie tylko przywrócenie dawnej świetności budowli, ale także stworzenie nowego, aktywnego centrum społecznościowego i źródła dochodów dla regionu.
„Będziemy pracować nad projektem, który dokładnie przeanalizuje stan fundamentów i infrastruktury pałacu. Na tej podstawie podejmiemy najlepsze decyzje dotyczące rekonstrukcji. Chcemy nie tylko odbudować budynek, ale również dać mu nowe życie”
– powiedział Ihor Liski, przewodniczący Rady Nadzorczej EFI Group.
Maksym Kozycki, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej poinformował, że w tegorocznym budżecie obwodowym przewidziano około 20 milionów hrywien na działania związane z restauracją lokalnych zabytków.
„Bardzo smutno patrzeć na stan, w jakim obecnie znajduje się ten kiedyś wspaniały pałac. Jednak równocześnie miło jest uświadamiać sobie, że są ludzie, którzy mają siłę i zasoby, aby go odnowić. Z naszej strony jesteśmy gotowi zapewnić całe niezbędne wsparcie. Ciągle poszukujemy środki na odnowę zabytków. Obecnie prowadzimy prace restauracyjne przy drewnianej cerkwi Św. Michała w wiosce Isaje, rozpoczęliśmy również odnawianie świątyni Matki Bożej w Zabłotce. Przeprowadzamy prace remontowo-restauratorskie na budynku Banku Praskiego we Lwowie”
– dodał Maksym Kozycki.
RES na podst. Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa
2 komentarzy
a bo tak
25 sierpnia 2023 o 07:12Zabrać biednym, dać bogatym. – Jakie to proste i logiczne.
A Chrystus przyszedł na świat w stajni na gnoju.
A kto wielki urodził się lub wychował w tym pałacu?
Ukraińscy Panowie, k** m**
25 sierpnia 2023 o 07:16Magnaci Rzewuscy…
Seweryn Rzewuski, jeden z tych trzech, co pojechali prosić carycę Katarzynę o ratowanie demokracji w Polsce.
„W czasie insurekcji kościuszkowskiej Sąd Najwyższy Kryminalny skazał go na karę śmierci przez powieszenie, wieczną infamię, konfiskatę majątków i utratę wszystkich urzędów. Wobec nieobecności skazanego, wyrok wykonano in effigie 29 września 1794. ” Wikipedia, https://pl.wikipedia.org/wiki/Seweryn_Rzewuski