Wielkimi krokami zbliża się największe sportowe święto naszych Rodaków mieszkających za granicą – XXI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Nysa-Głuchołazy-Wrocław, które odbędą się w dniach 26–31 sierpnia 2023 roku.
Historia igrzysk polonijnych rozpoczęła się w 1933 roku kiedy to podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy, postanowiono zorganizować w ojczyźnie I Polonijne Igrzyska Sportowe. II wojna światowa i niechęć do nich w czasach PRL sprawił, że do idei polonijnych igrzysk wrócono dopiero po wielu latach.
W latach 90. pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, prof. Andrzej Stelmachowski, wskrzesił Światowe Igrzyska Polonijne i od tamtego czasu stały się wydarzeniem cyklicznym.
Ostatnie, 20. Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w 2021 roku w Pułtusku, natomiast 15 Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne pod koniec roku 2022 w Wiśle. Zawodnicy mieli do wyboru cała paletę dyscyplin. Nie inaczej będzie w tym roku w Nysie i Wrocławiu.
Organizatorem Igrzysk jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które wraz z Ministerstwem Sportu oraz Polskim Komitetem Olimpijskim dbającym o poziom merytoryczny zawodów, przygotowało oprócz letnich konkurencji sportowych moc atrakcji, z których słyną polonijne Igrzyska – m.in. spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, wycieczki krajoznawczo-historyczne, program integracyjny.
Partnerem Igrzysk jest w tym roku Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, której tradycje sięgają okresu I Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas to w 1765 roku Król Stanisław August Poniatowski utworzył w Warszawie Szkołę Rycerską jako szkołę państwową. Szkołę Rycerską ukończyło około 600 oficerów. Byli wśród nich późniejsi słynni dowódcy i bohaterowie Narodu Polskiego: Jakub Jasiński, Józef Sowiński i Tadeusz Kościuszko.
W trakcie XXI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Nysa-Głuchołazy-Wrocław 2023 proponowane są następujące dyscypliny (według kolejności rozgrywek): badminton indywidualnie i drużynowo, bieg na 5 km, nordic walking, turniej rodzinny, kajakarstwo, kolarstwo MTB, piłkę siatkową plażową, futsal, koszykówkę, piłkę nożną, pływanie w stylach dowolnym i klasycznym, motylkowym i grzbietowym, indywidualnie i w sztafecie – dystanse 50 m, 100 m, tenis ziemny, lekkoatletykę – biegi na 100 m, 400 m, 1000 m, 3000 m, sztafetę 4×100 m, skok w dal, skok w wzwyż, rzut ciężarkiem, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, brydż, piłkę siatkową, szachy, strzelectwo- pistolet i karabinek, tenis stołowy.
Komitet Honorowy XXI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych
· Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak;
· Minister Sportu i Turystyki – Kamil Bortniczuk;
· Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej – bp Wojciech Turzyński;
· Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski;
· Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Radosław Piesiewicz;
· Rektor-Komendant Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu – gen. bryg. dr hab. Piotr Płonka;
· Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu – płk dypl. Adam Przygoda;
· Przewodniczący Rady Polonii Świata – Jarosław Narkiewicz;
· Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk;
· Burmistrz Nysy – Kordian Kolbiarz;
· Burmistrz Głuchołaz – Edward Szupryczyński;
· Janusz Pilch – Dyrektor WKS Śląsk Wrocław.
XXI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne objął Patronatem Honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
RTR na podst. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!