Samorząd Rejonu Wileńskiego na początku kwietnia 2022 roku podpisał umowę na renowację i uporządkowanie dworu w Mazuryszkach, w gminie Zujuny, nieopodal Wilna. Planowane w projekcie prace obejmują m.in. kompleksowy remont budynku, dostosowanie go do potrzeb zwiedzających, w tym niepełnosprawnych, zakup nowego sprzętu i mebli.
Projekt odrestaurowania dworu w Mazuryszkach jest częściowo powiązany z innym projektem realizowanym przez Samorząd Rejonu Wileńskiego – „Uporządkowanie areału krajobrazowego dworów w Pikieliszkach i Mazuryszkach i uporządkowanie gruntów zdegradowanych w rejonie wileńskim”.
Informacje o XIX-wiecznym dworze w Mazuryszkach są dosyć skąpe. Wiadomo, że w XVIII wieku Mazuryszki należały do Józefa Sulistrowskiego. W roku 1805 właścicielem dworu był Antoni Prozor, wojewoda witebski. W połowie XIX wieku majątek stał się własnością Teodora Iłłakowicza, jednego z kredytorów Prowizora. Iłłakowiczowie władali Mazuryszkami do początku XX wieku.
W latach 1918–1920 kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo wraz z dworem kupił słynnego kresowy zagończyk pułkownik Jerzy Dąbrowski – „Łupaszka”, który mieszkał tu i gospodarzył, wraz z rodziną, do 1939 roku.
Warto dodać, iż w październiku 1918 roku Jerzy Dąbrowski wraz z bratem Władysławem wstąpili do Samoobrony Wileńskiej generała Władysława Wejtki broniącej Wileńszczyzny i Wilna przed bolszewikami. W kampanii wrześniowej płk kaw. Jerzy Dąbrowski dowodził 110. Rezerwowym Pułkiem Ułanów i trafił do sowieckiej niewoli. Z powodu jego zasług w walkach z bolszewikami w latach 1919–1920, po straszliwych torturach, został skazany na karę śmierci i stracony w więzieniu w Mińsku w nocy z 16 na 17 grudnia 1940 roku.
W okresie powojennym w dworze w Mazuryszkach działała szkoła.
W odrestaurowanym dworze w Mazuryszkach planowane jest powołanie Centrum Rzemiosł Dawnych, co ma w zamyśle zapewnić ciągłość tradycji, obyczajów, rzemiosł tradycyjnych i dziedzictwa kulinarnego Wileńszczyzny. Będą tutaj również gromadzone i przechowywane nośniki informacji (biblioteka, audioteka) dotyczących obiektu w Mazuryszkach i jego otoczenia.
„W odrodzonym dworku w Mazuryszkach planowane jest powołanie centrum rzemiosł dawnych, co ma w zamyśle zapewnić ciągłość tradycji, obyczajów, rzemiosł tradycyjnych i dziedzictwa kulinarnego Wileńszczyzny. Z dworku będzie zadowolona cała społeczność. Będą tu organizowane imprezy i programy edukacyjne dla szerokiego grona odbiorców, co stworzy wartościowe spędzanie czasu wolnego i samokształcenia związanego z kulturą i tradycjami”
– zaznaczyła wieloletnia mer samorządu rejonu wileńskiego Maria Rekść.
Prace remontowe rozpoczęły się wiosną 2022 roku, od wzmacniania ścian, montażu instalacji grzewczej i wodno-kanalizacyjnej, remontu dachu oraz przygotowanie podłoża pod podłogę.
Budynek gospodarczy został już całkowicie oczyszczony – odrestaurowano także całość kamiennego muru, ułożono strop, rozpoczęto montowanie konstrukcji dachowych.
W trakcie dalszej realizacji projektu zostanie uporządkowany skwer przy dworze, zbudowane ścieżki dla pieszych, zasadzone zieleńce i zasiany trawnik. Obok stawu planowana jest również budowa boiska i parkingu.
Wartość projektu odbudowy dworu w Mazuryszkach opiewa na ponad 1,7 milionów euro. Samorząd Rejonu Wileńskiego przeznaczył na ten projekt 1,3 mln euro, z budżetu państwa pozyskał kolejnych 400 tys. euro.
Zakończenie remontu dworu planowane jest na 2023 rok.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!