We wtorek 18 lipca, o godzinie 18:30, maturzyści z polskich szkół na Litwie na placu Katedralnym w Wilnie zatańczyli tradycyjnego poloneza. Do wspólnego tańca stanęły w tym roku aż 142 pary, które w ten symboliczny sposób pożegnały szkołę i wkroczyły w dorosłe życie.
Na placu Katedralnym tuż po otrzymaniu świadectw dojrzałości poloneza zatańczyli uczniowie wileńskich szkół: Liceum im. Adama Mickiewicza, Gimnazjum im. Jana Pawła II, Gimnazjum im. Szymona Konarskiego, Gimnazjum im. Władysława Syrokomli, Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Gimnazjum Inżynieryjnego im. Joachima Lelewela. Choreografię w tym roku opracowała Danuta Mieczkowska-Kowalczuk, którą wspierali inni choreografowie: Andrzej Kostygin, Teresa Bożerodzkaja, Teresa Andruszkiewicz, Ewa Abariūnė oraz Aneta Kozłowska.
W roku 2015 po raz pierwszy na placu Katedralnym ten tradycyjny „maturalny” taniec wykonali ówcześni abiturienci wileńskiej „Mickiewiczówki”. Rok później dołączyli do nich maturzyści z „Konarskiego”, w 2017 roku maturzyści Gimnazjum im. św. Jana Pawła II, a w 2019 roku tańczyli wspólnie z absolwentami z „Syrokomlówki”, „Kraszewskiego”, „Konarskiego” i „Lelewela”.
W 2020 roku na placu Katedralnym do poloneza po raz pierwszy stanęli abiturienci sześciu szkół polskich Wilna, tak też było w roku 2021, a w roku ubiegłym poloneza zatańczyli maturzyści aż z siedmiu polskich szkół!
Jak informował w ubiegłym roku red. Waldemar Dowejko:
„Już trzeci rok z rzędu [2022 – red.] w miejscu tym ten polski taniec narodowy wykonali wspólnie abiturienci Liceum im. Adama Mickiewicza, Gimnazjum im. św. Jana Pawła II, Gimnazjum im. Władysława Syrokomli, Gimnazjum im. Szymona Konarskiego, Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, Gimnazjum Inżynieryjnego im. Joachima Lelewela i po raz pierwszy – Wileńskiej Szkoły Lazdynai. Pogoda dopisała, a melodia «Poloneza» Wojciecha Kilara z filmowej adaptacji «Pana Tadeusza» Adama Mickiewicza w reżyserii Andrzeja Wajdy z dostojeństwem poprowadziła młodzież przez meandry tegorocznego układu choreograficznego. Á propos, układ ten był dziełem choreografów Danuty Kowalczuk-Mieczkowskiej i Andrzeja Kostygina, zaś w przygotowaniu abiturientów do wspólnego wykonania poloneza współpracowali również choreografowie Teresa Andruszkiewicz, Aneta Kozłowska i Teresa Bożerodska”.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!